"Stara dama" plače, Barsa caruje Evropom!

• Autor: Aleksandar Obrenović

• 06. jun 2015.

• 22:43

Barselona je novi šampion Evrope, sasvim zasluženo nakon prikazane igre u finalu Lige šampiona. Savladan je Juventus sa 3:1 (1:0), Barselona slavi treći trofej u ovoj sezoni!

Olimpijski stadion u Berlinu bio je poprište finala Lige šampiona u sezoni 2014/15, jednog od najinteresantnijih finala Lige šampiona u poslednjih desetak godina, možda i duže.

Veliko finale Lige šampiona, utakmica koja predstavlja krunu svega onoga što smo pratili ove sezone u najjačem klupskom takmičenju u Evropi, ali i na svetu, donela nam je dosta uzbuđenja, ali uglavnom pred golom Juventusa.

Alegri i Luis Enrike su se odlučili za očekivane formacije, znalo se da će Juve biti oslabljen neigranjem Kjelinija, pa su se odlučili da krenu pozadi sa Bonućijem i Barzaljijem.

Evo kako su izgledale formacije oba tima.

juventus

barselona

Barselona je krenula veoma neodlučno na samom startu utakmice, imali su dosta grešaka, a iz jedne koju je napravio Dani Alveš, Karlos Tevez je mogao da donese Juventusu prednost, ali je šutirao preko gola.

Barsa je izgledala veoma zbunjeno, činilo se po uvodna tri minuta da je Juventus ušao ozbiljnije u meč. Ipak, onda je naišao onaj četvrti, minut koji je preseo navijačima Juventusa.

Nejmar je sa leve strane pronašao Inijestu koji je bio sam u šesnaestercu, a čovek koji najbolje igra finala asistirao je Rakitiću koji nije imao problema da savlada golmana Bufona u ovoj situaciji iz srca šesnaesterca - 1:0 za Barselonu.

Inijesti je ovo bila 3. asistencija u finalima Lige šampiona, Rakitić je strelac 4. najbržeg gola u finalima najjačeg evropskog klupskog takmičenja.

Germany Soccer Champions League Final

Inače, ovo je prvi gol od 28. februara da u golu Barselone nisu učestvovali Mesi, Nejmar ili Suarez (misli se na gol ili asistenciju).

Krenula je Barsa ozbiljnije nakon gola, videlo se da je Juventus pogodio ovaj gol Rakitića koji igra sjajno na kraju ove sezone. Lihtštajner je igrao rukom u šesnaestercu, ali je Čakir odlučio da ne dosudi penal jer je ruka bila u prirodnom položaju.

Vidal je na drugoj strani šutirao nakon fenomenalnog prodora Morate, ali je lopta otišla preko gola. Čileanac je bio veoma nervozan u prvom delu igre, imao je sredinom poluvremena više faulova od svih ostalih fudbalera na terenu zajedno. Bio je veoma blizu isključenja.

U 13. minutu Bufon je verovatno produžio život Juventusu nakon fenomenalne odbrane, šutirao je iz šesnaesterca Dani Alveš, a Barsa je sve više pojačavala pritisak u ovom delu igre.

Juventus je imao priliku preko Markizija u 25. minutu, ali je njegov šut završio preko gola na veliku žalost navijača Juventusa.

Period mirnije igre u prvom delu meča obeležio je pad Pola Pogbe na ivici kaznenog prostora, ali je sudija Čakir odlučio da ne dosudi faul, što je izazvalo skoro sve fudbalere Juventusa da ga okruže u tom trenutku.

Suarez je propustio veoma dobru priliku u 39. minutu kada je šutirao tik pored desne stative golmana Bufona, a kapiten je ponovo sačuvao Juventus u 40. minutu kada je Urugvajac šutirao nakon kontre.

Podatak da je Markizio prvi udarac u okvir gola Barselone uputio u 44. minutu vam dovoljno govori o tome ko je bio bolji u ovom delu meča.

Znalo se da Juve očekuje veoma težak posao nakon poluvremena, to vam govori i podatak da je samo jedna ekipa u istoriji Lige šampiona uspela da preokrene rezultat sa poluvremena od 1:0, a to je učinio Milan kada je pobedio Benfiku sa 2:1.

Barsa je krenula još jače u drugi deo igre, a fudbaleri Juventusa su se nadali da će doći kazna za sve pomenute promašaje, a bilo ih je i početkom drugog dela. Prvo je Bufon još jednom sjajno odbranio udarac Suareza kada je Barsa imala kontru od 5 na 3, da bi danas neprimetni Mesi šutirao preko gola iz izgledne pozicije.

A onda, kazna.

Lihtštajner je prošao po desnoj strani, prethodno ga je Markizio uposlio, ovaj je uposlio Teveza koji šutira, Ter Štegen brani, ali na loptu nailazi Morata koji šalje loptu u nebranjeni deo mreže - 1:1!

morata

Juventus je u ovim trenucima izgledao kao bolja ekipa, stvorili su nekoliko prilika do 65. minuta. Pogba, Tevez i Morata su pokušali da ugroze Ter Štegena, ali im nije pošlo za rukom, a onda jedan veoma sporan detalj na utakmici.

Pogba je oboren u šesnaestercu, ponovo Čakir nije ništa sudio, a u nastavku akcije Barselona stiže do 2:1.

Mesi je povukao loptu, šutirao ka golu Bufona, kapiten Stare Dame je odbranio, ali je na loptu natrčao Suarez kome nije bilo teško da ga savlada - 2:1!

Nakon toga, još jedna situacija koja je izazvala buru reakcija fudbalera na terenu, ovoga puta fudbalera Barselone. Nejmar je postigao gol, Čakir je rekao da je to učinio rukom, a na usporenom snimku se nije videlo najbolje šta se tačno desilo. Uglavnom, ostalo je 2:1.

Ušao je i Ćavi i zabeležio rekord po brojju nastupa u Ligi šampiona. Bio je ovo njegov 151. meč.

Umirila se igra u nastavku, Barsa je možda bila i konkretnija do kraja meča, Juventus nije uspevao da priđe bliže golu Ter Štegena. Imao je Pike priliku, baš kao i Suarez, ali nije bilo promene rezultata. Na drugoj strani nije pomogao ni Ljorente koji je ušao umesto Morate, ni šut Markizija sa 25 metara, ni šut Teveza sa 16 metara.

Barselona je postigla i treći gol do kraja meča, a strelac je nakon kontra napada bio Nejmar koji je bez problema savladao Bufona - 3:1!

Barselonina četvrta pobeda u poslednja 4 finala LŠ, Juventusov četvrti poraz.

Dakle, Barselona sasvim zasluženo nakon prikazane igre u finalu i ove sezone u Ligi šampiona osvaja ovaj trofej, peti u svojoj istoriji.