U susret finalu EP - Šta kaže "učiteljica života"?

• Autor: Boban Filipović

• 10. jul 2016.

• 12:23

Istorijat međusobnih duela izmeu Francuske i Portugalije otkriva da je tradicija saveznik domaćina.

U susret finalu EP - Šta kaže
Korisna informacija za ljubitelje istorije fudbala, statistike, ali i za one koji se razmišljaju da finalni meč 'bace na tiket' je da Portugalija nikada nije pobedila Francusku na velikom takmičenju!

Doduše, nisu se ove dve reprezentacije često ni sastajale, tek tri puta, a sva tri puta 'Galski petlovi' su izlazili kao pobednici.

Zanimljivo, oba pohoda Francuske ka tituli šampiona Evrope u njenoj fudbalskoj istoriji vodila su preko Portugalije. 'Selesao' je u oba slučaja bio rival u polufinalu i oba puta je padao nakon produžetaka.

Prvi megdan na velikim takmičenjima Francuska i Portugalija delile su na Evropskom prvenstvu 1984. godine baš u Francuskoj.

Taj polufinalni duel je odigran na maseljskom 'Velodormu' i završen pobedom 'Trikolora' rezultatom 3:2 nakon produžetaka. U regularnom toku meča bilo je 1:1.

Junak tog trijumfa Francuza bio je Mišel Platini, koji je rešio pitanje pobednika u 119. minutu. Žan-Fransoa Domerg je postigao prvi i četvrti gol na utakmici, a Žordao drugi i treći.

platini portugal 1984

Sledeći okršaj na evropskim šampionatima ovih dveju reprezentacija bilo je polufinale iz 2000. godine koje se odigralo u Briselu na stadionu 'Kralj Boduen'.

I tada je bilo 1:1 posle regualarnih 90 minuta, Nuno Gomeš je doveo 'Selesao' u vođstvo u ranoj fazi meča, izjednačio je Tijeri Anri početkom drugom poluvremena, a pobedu Francuskoj doneo je Zinedin Zidan zlatnim golom sa bele tačke u 117. minutu, pošto je Abel Ksavijar skrivio penal igrajući rukom na gol liniji.

ksavijar

Poslednji okršaj Francuza i Portugalaca na velikim takmičenjima odigrao se na 'Alijanc Areni' Minhenu, u polufinalu Mondijala 2006.godine, Zinedin Zidan je ponovo rešio pitanje pobednika sa kreča, 'Trikolori' su dobili taj meč minimlacem, ali se tada, za razliku od gorepomenutih pobeda nad 'Selesaom' u polufinalima na kontinentalnim smortama najboljih, nisu okitili svetskom titulom jer je Italija bila bolja na penale u finalu.

zizu

Inače, Francuska i Portugalija su do sada ukupno odigrale 24 meča, Portugalci su slavili ukupno pet puta, svih pet puta u prijateljskim utamicama, a poslednji put se to desilo pre više od četiri decenije - 1975. godine.

Nerešeno je bilo samo jedanut, davne 1928. godine (1:1), Francuska je zabeležila ukupno 18 pobeda (računajući i pomenute dve sa polufinla EP koje su došle nakon produžetaka), a zanimljivo je da su 'Trikolori' trijumfovali na poslednjih 10 međusobnih duela.

Poslednji put su se finalisti tekućeg Evropskog prvenstva sastali prošle godine u Lisabonu, Francuzi su trijumfovali golom Matjea Valbuene u finišu te prijateljske utakmice.

Zanimljivo, prvi međusobni duel između Francuske i Portugalije odigran je 1926. godine na 'Munisipalu' u Tuluzu, tada je bilo 4:2 za 'Galske Petlove', a najefikasnije pobede obeju reprezentacija bile su rezultatom 4:0. 'Selesao' je častio 'Trikolore' pokerom 1927. godine na 'Lužu', a ovi njih početkom XXI veka, 2001. godine na 'Sen Deniju'.

Poslednji meč koji su Francuzi i Portugalci odigrali na stadionu 'Francuska', na kom će se igrati i večerašnje finale (21h) datira iz oktobra 2014. godne. Tada su 'Trikolori' pobedili sa 2:1, strelci za Dešamovu legiju bili su Karim Benzema i Pol Pogba, a poraz 'Selesaa' ublažio je Rikardo Kvarežma golom sa penaltika.