Slavni dani Zvezdine prošlosti - Kad je Deki razbio Kajzerslautern

• Autor: Boban Filipović

• 26. septembar 2018.

• 17:36

Na današnji dan pre 22 godine, Crvena zvezda je ostvarila svoju prvu veliku pobedu na evrosceni nakon raspada bivše SFRJ. U grotlu Marakane tadašnji osvajač nemačkog kupa primio je četiri komada, a crveno-beli su se plasirali u drugu rundu Kupa pobednika kupova.

Kajzerslautern je stigao u Beograd da brani gol prednosti stečen na svom terenu i u toj misiji bio istrajan do 55. minuta kada 18-godišnji Dejan Stanković (koji je u igru ušao početkom drugog poluvremena umesto Ljubojevića) postiže gol za erupciju oduševljenja na tribinama.

Golova nije bilo do kraja regularnog dela meča, te se otišlo u produžetke, u kojima je usledila Zvezdina rapsodija.

Deki Stanković u 96. minutu volej udarcem još jednom trese mrežu gostiju iz Nemačke za opšti delijirum među 60-ak hiljada "Delija" na Marakani.

Četa Ota Rehagela se rasapla u drugom produžetku, kada Zoran Njeguš i Miodrag Pantelić postižu po gol za konačnih 4:0.

Izabranici četvrte Zvezdine zvezde Viladimira Petrovića Pižona su tako ostvarili najveću pobedu na evrosceni još od vremena šampionske generacije s početka 90-ih godina XX veka koja je pokorila Evropu i svet.

Te noći 26. septembra 1996. godine Zvezda je do velike pobede nad Kajzerslauternom došla u sledećem sastavu:

Zvonko Milojević, Bratisalv Živković, Goran Đorović, Zoran Njeguš, Predrag Stanković, Nenad Sakić, Perica Ognjenović (od 84. Midorag Pantelić), Nenad Vanić, Zoran Jovičić, Darko Anić, Darko Ljubojević (od 46. Dejan Stanković).

Žreb je crveno-belima u narednoj rundi dodelio Barselonu, bio je to novi fudbalski spektakl sa ekipom koja je na kraju osvojila rahmetli KPK.