SEĆANJE - Kad nam je u martu bilo toplo oko srca!

• 28. mart 2016.

• 11:16

Samostalna Srbija pamti samo jedno učešće nacionalnog tima na velikom međunarodnom takmičenju, a "Orlovi" su na današnji dan odigrali dve utakmice koje ovdašnja javnost čuva u lepom sećanju.

Početkom juna navršiće se deset godina od momenta kada je Srbija proglasila samostalnost čime je stavljena tačka na rasparčavanje zemlje koja je nekada brojala šest republika.

Od momenta osamostaljenja Srbije fudbalska reprezentacija je prošla kroz četiri kvalifikaciona ciklusa ali je samo jednom uspela da se izbori za odlazak na veliku međunarodnu smotru.

Na današnji dan sećamo se utakmica koje su "Orlovi" odigrali u kvalifikacijama za EURO 2008. i Mundijal 2010. godine, a za obe utakmice vežu nas lepa sećanja jer je u to vreme reprezentacija imala totalno drugačiji status među ljubiteljima fudbala.

Prvi meč koji ćemo pomenuti odigran je 28. marta 2007. godine u okviru 6. kola kvalifikacione grupe "A" između selekcija Srbije i Portugala. Više od 50.000 ljubitelja fudbala okupilo se te martovske večeri na stadionu Crvene zvezde kako bi podržalo tim Havijera Klementea na putu ka Evropskom prvenstvu u Švajcarskoj i Austiji.

Uvertira za pomenutu utakmicu nije bila dobra pošto su "Orlovi" četiri dana ranije poraženi od Kazahstana, ali je nacionalni tim uprkos tome imao fantastičnu podršku sa tribina u susretu sa Portugalcima.

Portugal je već u petom minutu meča stigao do prednosti preko Tijaga koji je iskoristio loše postavljanje Vladimira Stojkovića i lobovao ga sa više od 25 metara.

Oni koji taj meč drže u pamćenju setiće se da je kasnije tokom meča Vladimir Stojković imao nekoliko maestralnih intervencija kojima je ostavio Srbiju u igri, a izjednačenje "Orlovima" doneo je Boško Janković u 37. minutu utakmice.

Srbija - Stojković, D. Tošić (od 84' Lazović), Vidić, Krstajić, Dragutinović, Duljaj, Janković (od 68' Koroman), N. Kovačević, Krasić, Stanković (od 78' Marković), Pantelić

Kvalifikacioni ciklus za odlazak na Evropsko prvenstvo u Švajcarskoj i Austriji "Orlovi" su završili na trećem mestu u grupi "A" sa 24 osvojena boda, tri manje u odnosu na drugoplasirani Portugal i četiri u odnosu na Poljsku koja se direktno plasirala na EURO 2008. godine.

Tačno dve godine kasnije Srbija je gostovala Rumuniji u okviru 5. kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo koje je 2010. godine odigrano u Južnoj Africi.

Domaćin je učinio sve da "saplete" četu Radomira Antića pa je tako odlučeno da utakmica bude odigrana u Konstanci umesto u prestonici Bukureštu. "Orlove" je na obalama Crnog mora sačekao očajan teren i loši vremenski uslovi, ali to nije bila prepreka da ostvare povoljan rezultat.

Srbija je te martovske večeri u Konstanci slavila sa 3:2 (2:0) čime je napravila jedan od najbitnijih uspeha na putu ka plasmanu na Mundijal u Južnoj Africi.

Do poluvremena su izabranici Radomira Antića stigli do dva gola prednosti zahvaljujući golu Milana Jovanovića i autogola Dorela Stojke. Na startu drugog dela Ćirpijan Marika je dao nadu Rumunima, ali je Branislav Ivanović vratio "Orlove" na "+2" pogotkom u 59. minutu.

Dorel Stojka se donekle iskupio za autogol pogotkom u 74. minutu ali to nije bilo dovoljno da Rumuni izbegnu poraz na domaćem terenu.

Srbija - Stojković, Ivanović, Vidić, Dragutinović, Obradović, Milijaš, Stanković, Krasić, Jovanović (od 62' Janković), Pantelić (od 66' Subotić), Žigić

"Orlovi" su kvalifikacije završili na prvom mestu grupe "7" sa 22 osvojena boda i tako obezbedili direktan plasman na Svetsko prvenstvo iako su igrali u grupi sa Francuskom, Austrijom, Litvanijom, Rumunijom i Farskim ostrvima.