Prošlo je tačno 45 godina od Zvezdinog rekorda koji možda nikada neće biti oboren!

21:58
Izvor: Sportske.net, FK Crvena zvezda

Ipak, završilo se neslavno...

FK Crvena zvezda

Na današnji dan, 23. aprila 1975. godine Crvena zvezda je u revanš utakmici polufinala Kupa kupova ugostila Ferencvaroš (2:2) i na tom meču je postavljen klupski rekord u poseti – 110.000 gledalaca.

Ostalo je zabeleženo da je na najposećenijoj utakmici svih vremena na teritoriji bivše Jugoslavije prodato tačno 96.070 ulaznica. Međutim, hroničari tog vremena ističu da se za revanš polufinala Kupa kupova tražila karta više, da su ljudi plaćali basnoslovne sume za kartu i na kraju su gužve bile takve da je kroz kapije ušlo jedno 15 hiljada ljidi više. Prema procenama tadašnjeg direktora stadiona Crvene zvezde Mileta Petrovića, tu utakmicu je posmatralo oko 110.000 gledalaca.

Taj rekord teško da će ikada biti oboren, pogotovo što je stadion Crvene zvezde sa 96.000 kapaciteta te 1975. godine danas modernizovan i sveden na 55.535. Međutim, rekordna poseta nije iako se posle poraza u Budimpešti od 2:1, a uz sećanje na fenomenalnu partiju protiv Real Madrida iz četvrtfinala kad je nadoknađeno 0:2 sa "Bernabeua" očekivalo da će Zvezda proći dalje.

Mađari su šokirali sve na stadionu jer su u 7. minutu poveli preko Pustaija. Zvezda je uspela da preokrene rezultat tek u drugom poluvremenu. Slobodan Janković je izveo slobodan udarac sa oko 30 metara, a loptu je sa pet metara glavom u mrežu sproveo Mihalj Keri za izjednačenje u 50. minutu. Zoran Filipović je u 77. mintu doneo vođstvo i erupciju oduševljenja prepune Marakane kad je glavom matirao golmana rivala posle centaršuta Jankovića. Umesto produžetaka, gosti su iz penala preko Međešija stigli do remija i plasmana u finale gde su izgubili od kijevskog Dinama 3:0.

Crvena zvezda – Ferencvaroš 2:2 (0:1)

Beograd, 23. april 1975. Strelci: Keri u 50. i Filipović u 77. za Crvenu zvezdu, a Pustaji u 7. i Međeši uj 83. minutu iz penala za Ferencvaroš. Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 110.000. Sudija: Valter Ešviler (SR Nemačka). Crveni karton: Balint (Ferencvaroš) u 70. minutu.

Crvena zvezda: O. Petrović, Đorđević, Nikitović, Radović, Keri, Baralić, S. Janković, Antonijević (od 37. Filipović), Savić, Petrović, Šestić.

Ferencvaroš: Geci, Međeši, Martoš (od 89. Kelemen), Balint, Rab, Onhaus (od 53. Takač), Muha, Juhas, Mate, Mađar, Pustai.