Na današnji dan - Dule utišao "Hajberi" volejom za udžbenike!

utorak 06.12.2016.
12:56

Revanš utakmica osmine finala Kupa UEFA između Arsenala i Crvene zvezde u sezoni 78/79 ostaće upamćena po onom voleju Duleta Savića u 87. minutu susreta koji je beogradskom sastavu doneo plasman u dalji tok takmičenja.

Screenshot: You Tube

Sezonu u kojoj su fudbaleri Crvene zvezde bili na korak od trofeja Kupa UEFA obeležile su mnoge sjajne utakmice, među kojima je svakako i ona na "Hajberiju" odigrana 6. decembra 1978. godine.

Nakon beogradskog minimalca u režiji Cvjetina Blagojevića crveno-beli su otišli u goste Arsenalu koji je pred više od 40.000 navijača pokušao da nadomesti zaostatak i da eliminiše srpskog predstavnika.

Domaći su od 69. minuta meča golom Alana Sanderlenda anulirali rezultat iz Beograda i činilo se da će utakmica otići u produžetke, a onda je na tri minuta pre kraja Dušan Savić postigao jedan od onih golova koji nose epitet kultnih.

Upravo je taj gol Duleta Savića omogućio crveno-belima da nastave takmičenje u Kupu UEFA, a ujedno je proglašen za najlepši pogodak u svim UEFA takmičenjima u sezoni 78/79.

"Svi me pitaju kako sam se osećao, šta sam mislio u tom trenutku... Pa, ništa nisam mislio, morali smo da igramo igramo još dva, tri minuta nakon toga. Date gol, lopta ide na centar i nastavlja se utakmica. Nema razmišljanja o golu, ja sam ga zaboravio istog trenutka" rekao je Dule Savić nedavno.

Upravo je u jednoj od epizoda "Legende Marakane" Zvezdin legendarni golgeter govorio o tom golu na "Hajberiju" i otkrio da u jednoj od engleskih monografija koja opisuje fudbalske tehnike i taktike postoji članak o njegovom pogotku u Londonu koji je naveden kao školski primer poluvoleja.

Crvena zvezda je pomenutu sezonu završila kao drugoplasirana u Kupu UEFA pošto je u dvomeču sa Borusijom Menhengladbah poražena ukupnim rezultatom 2:1.