Maksimir '97 - Partizanova loša uspomena, ali i dobra opomena

• 30. jul 2014.

• 16:47

Pre tačno 17 godina, Partizan je na Maksimiru doživeo jedan od najtežih evropskih poraza u svojoj istoriji, u kvalifikacijama za Ligu šampiona. U danu kada se crno-beli ponovo bore u tom takmičenju, ovog puta protiv bugarskog Ludogoreca, podsećanje na meč protiv tadašnje Kroacije je ujedno i dobra opomena da se ovako nešto nikada ne ponovi.

Bio je to prvi zvanični dvoboj Kroacije i Partizana posle raspada nekadašnje Jugoslavije. Bio, ne ponovio se...

Doduše, Partizan je u Humskoj prvi meč dobio 23. jula 1997. godine, golom Dragana Isailovića u 84. minutu, ali je revanš na Maksimiru bio pravi košmar za ovdašnje ljubitelje fudbala.

Mogli su crno-beli možda i više u tom meču, da je Vukićević realizovao jedanaesterac u 38. minutu, kada je Kroacija već vodila sa 3-0, golovima Marića u 13, Cvitanovića u 16. i Viduke u 24. minutu, ali nije uspeo da savlada Ladića i tako je domaćima dao dodatnu motivaciju da u nastavku meča dođu do ubedljive pobede.

Do poluvremena je Ivica Kralj kapitulirao i četvrti put, kada se još jednom u listu strelaca upisao Silvio Marić, da bi konačnih 5-0 postavio Cvitanović u 71. minutu.

KROACIJA: Ladic, Krznar, Marić, Jurić, Prosinečki, Viduka (Tomas), Mujčin (Brlenić), Šimić, Šarić, Cvitanović, Jurčić.

PARTIZAN: Kralj, Bolić, Svetličić, Tomić, Sabo, Taševski, Vukićević (Ilić), Trobok, Krstajić, Obradović (Isailović), Stojisavljević (Ćirić).

Prva utakmica: Partizan - Kroacija 1-0

Revanš: Kroacija - Partizan 5-0