Kad je Piksi Špancima održao čas fudbala

• Autor: Boban Filipović

• 26. jun 2015.

• 20:16

Na današnji dan, pre okruglo četvrt veka, fudbbalska reprezentacija SFRJ odigrala je nezaboravan meč 1/8 finala SP u Italiji protiv 'Crvene Furije' na kom je glavnu ulogu imala 'Peta Zvezdina Zvezda'.

Tog 26. juna 1990. godine, zabeležena je, ispostaviće se, poslednja fudbalska pobeda države koje više nema na jednom velikom takmičenju.

Bio je to megdan na 'Bentedogiju' u Veorni, na koji su izašle Jugoslavija i Španija u 1/8 finala Svetskog prvenstva.

Golova nije bilo sve do 78. minuta meča, kada posle jednog centaršuta Zlatka Vujovića, Srećko Katanec prebacuje loptu glavom na drugu stativu, tamo je  Dragan Stojković Piksi, koji najpre pravi jedan od najgenijalnijih 'lažnjaka' u istoriji Mondijala, šalje Martina Vaskeza 'po novine', a onda rutinski šalje loptu iza leđa Andonija Zubizarete u mrežu.

Prednost nije dugo trajala, svega pet minuta, stariji pamte reči legendarnog komentatora Vladanka Stojakovića kako je Predrag Spasić stavio u džep Hulija Salinasa, tada najopasnijeg napadača Španije, a posle samo nekoliko sekundi Salinas je matirao Tomislava Ivkovića i doneo poravnanje.

Do isteka regularnog dela nije bilo promena, te se otišlo u produžetke.

Nakon samo dva minuta igre u prvom produžetku, slodbodan udarac za Jugoslaviju na oko 25 metara od gola, Piksijeva nova majstorija, lopta je u mreži, kao i Zubizareta koji se koprca u istoj – 2:1 za SFRJ, a rezultat se nije menjao do 120-og minuta.

Selektor Ivica Osim je na ovom meču izveo sledeći sastav:

Tomislav Ivković, Predrag Spasić, Faruk Hadžibegić, Srećko Katanec, Refik Šabanadžović, Vujadnin Stanojković, Davor Jozić, Dragoljub Brnović, Dragan Stojković, Zlatko Vujović, Safet Sušić i Darko Panćev. Igrali su još Dejan Savićević i Zoran Vulić.

Reprezentacija Jugoslavije je u ¼ finalu otišla na megdan braniocu titule, Argentini, tamo je eliminisana na penale zahvaljujući golmanu Goikočei, koji je začarao mrežu na Mondijalu u Italiji.