Džaja obećao, Zvezda ispunila - Dan kad je Bajern kapitulirao u Minhenu!

• 10. april 2019.

• 12:22

Više od četvrt veka prošlo je od prvog polufinalnog duela Bajerna i Crvene zvezde u Kupu šampiona, ali uspomene na pobedu ostaju sveže kao da se juče dogodilo.

Lepota fudbalske igre ogleda se i po tome što neke utakmice ostaju upamćene za sva vremena, a jedna od takvih je i ona koju su minhenski Bajern i Crvena zvezda odigrali u bavarskoj prestonici pre 28 godina.

Crveno-beli su u svojoj bogatoj istoriji odigrali sijaset važnih mečeva, mnogi od njih su se urezali među najlepša sećanja navijača Crvene zvezde, ali nema sumnje da prva utakmica polufinala Kupa šampiona iz sezone 1990/1991 zauzima posebno mesto.

Odmah nakon žreba polufinalnih parova Dragan Džajić je ispalio kao iz topa:

"Pobedićemo Bajern i u Minhenu i u  Beogradu!" rekao je Džajić i iznenadio čak i najveće optimiste.

Navijači su se nadali da će sreća biti uz Zvezdu i da će u polufinalu otići na megdan moskovskom Spartaku, ali je voljom žreba ekipa Ljupka Petrovića morala na bavarskog giganta.

Prva utakmica polufinala Kupa šampiona između Bajerna i Crvene zvezde odigrana je na "Olimpijskom stadionu" u Minhenu 10. aprila 1991. godine.

Spektakl pred više od 60.000 ljubitelja fudbala. Domaćin predvođen zvezdama nemačke reprezentacije, aktuelnog prvaka sveta, a na drugoj strani momci koji su mesec i po dana kasnije ušli u istoriju.

Utakmica u Minhenu nije dobro počela za beogradske (crveno-) bele pošto je Volfart "bocnuo" Diku Stojanovića i golom ukrasio jako lepu akciju domaćeg tima.

Uprkos primljenom golu Zvezda je nastavila da igra u istom ritmu, da stvara šanse i preti favorizovanom protivniku, a nagrada za trud stiže u završnici prvog poluvremena. Akcija za udžbenike. Kontranapad preko desne strane koji je započeo Radinović, a golom završio Darko Pančev. Zvezda na poluvremenu ima 1:1 u Minhenu.

Nastavak utakmice predstavljao je melem za oči "Delija". Na terenu postoji samo jedan tim. Zvezda dominira, a u 70. minutu Darko Pančev i Dejo Savićević izvode akciju za drugi gol i pobedu gostujućeg tima.

Ostaće upamćeno da je Bajern još i dobro prošao jer su Savićević, Mihajlović, Binić i Pančev imali sjajne prilike da dokusure rivala ali je najvažnije bilo to da su igrači ispunili obećanje koje je dao Dragan Džajić.

Pobeda u Minhenu bila je kamen temeljac najvećeg uspeha u istoriji jugoslovenskog klupskog fudbala pošto je Zvezda u revanšu izborila remi i posle penal lutrije u Bariju uspela da se popne na krov Evrope.

BAJERN – CRVENA ZVEZDA 1:2 (1:1)

Minhen, 10. april 1991. Sudija: Hubert Ferstinger (Austrija). Stadion: Olimpijski. Gledalaca: 64.000. Strelci: Volfart u 24. za Bajern, a Pančev u 45. i Savićević u 70. minutu za Crvenu zvezdu.

BAJERN: Auman, Rojter, Pfligler, Koler, Augentaler, Efenberg, Bender (Štrunc), Švabl, Volfart, Ton (Cige), Laudrup;

CRVENA ZVEZDA: Stojanović, Radinović, Marović, Jugović, Belodedić, Najdoski, Prosinečki, Mihajlović (Stošić), Pančev, Savićević, Binić (Tošić);