Dve decenije od najboljeg meča u istoriji PL

• Autor: Boban Filipović

• 03. april 2016.

• 21:00

Tog 3. aprila 1996. godine, igrali su Liverpul i Njukasl na 'Enfild Roudu', palo je sedam golova u nezaboravnoj utakmici punoj preokreta.

Mnogi ljubitelji fudbala u Engleskoj tvrde da je to bila najbolja utakmica ikada, ne samo u Premijer ligi.

Prošlo je 20 godina, pa je prava rilika da se prisetimo šta se tada zbivalo na 'Enfildu' pred preko 40 hiljada gledalaca.

'Redsi' su taj meč dočekali kao trećeplasirani tim Premijer lige poljuljani porazom od Notingem Foresta u prethodnom kolu, koji je prekinuo njihov niz nepobedvosti nakon 21 utakmice. 'Svrake' su stigle u Liverpul nakon poraza od Arsenala i prepustile lidersku poziciju Mančester Junajtedu, koji je zaseo na prvo mesto pobedom nad Totenhemom golom Erika Kantone.

Menadžeri Roj Evans i Kevin Kigen odlučili su se za sledeće startne postave:

Liverpul: Dejvid Džejms, Mark Rajt (Stiv Harknes), Džon Skejls, Nil Rudok, Džejson MekAtir, Džejmi Rednap, Rob Džons (Jan Raš), Džon Barns, Stiv MekManaman, Sten Kolimor, Robi Fauler.

Njukasl: Pavel Srniček, Stiv Votson, Stiv Houvi (Daren Pikok), Filip Alber, Džon Beresford, Piter Bardsli, Dejvid Bati, Robert Li, David Žinola, Faustino Asprilja, Les Ferdinand.

'Redsi' su poveli golom 'Boga' Robija Faulera već u drugom minutu, ali je već u 14. usledio preokret pošto su Les Ferdinand i David Žinola zatresli mrežu Dejvida Džejmsa.

Na veliki odmor otišlo se pri rezultatu 1:2.

Nakon deset minuta igre u nastavku Robi Fauler je svojim drugim golom izjednačio na 2:2, ali samo dva minuta kansije Tino Asprilja vraća prednost 'Svrakama'.

Sten Kolimor je u 68. minutu meča treći put poravnao rezultat, a potom u sudijskoj nadoknadi izrastao u heroja savladavši Srničeka sa konačnih 4:3.

Zanimljivo, u toj sezoni 1995/96 titulu je osvojio Mančester Junajted sa 82 boda, Njukasl je bio drugi da četiri boda manje, a Liverpul treći sa 71 osvojenim bodom.