Dan kad se Pele oprostio od žutog dresa

• Autor: Boban Filipović

• 19. jul 2014.

• 16:21

Na današnji dan pre 43 godine, Edson Arantes do Nasimento odigrao je svoj poslednji meč za reprezentaciju Brazila. Za protivnika je izabrao reprezentaciju koja je tada igrala po njegovom ukusu - Jugoslaviju.

18. jula 1971. godine, po mnogima najbolji igrač svih vremena, poslednji put je nastupio za "Karioke".

Po Peleovoj želji, oproštajni meč u dresu reprezentacije Brazila odigran je na prepunoj "Marakani" protiv "Evropskog Brazila" - Jugoslavije, .

Meč između aktuelnog svetskog šampiona i aktuelnog evropskog vicešampiona završen je rezultatom 2:2.

Prvi gol na meču postigao je Dragan Džajić u 35. minutu, Brazilci prave preokret u intervalu od 60-og i 65-og minuta preko Rivelinja i Gersona, da bi konačan rezultat postavio Jurica Jerković 20 minuta pre kraja.

pele

U trenutku kada je Pele izašao iz igre, a umesto njega na teren istrčao Klaudiomiro, skoro 140 hiljada ljudi na najvećem hramu fudbala na svetu gromoglasno je pozdravilo čoveka koji je Brazilu doneo tri titule prvaka sveta (1958, 1962, 1970).

Pele je za reprezentaciju Brazila odigrao 92 meča i postigao 77 golova!

Rekli su o Peleu:

"Kada sam ga video kako igra, ostetio sam da bi trebalo da okačim kopačke o klin" Žist Fonten, čovek koji je postigao najviše golova (13) na jednom Mondijalu.

"Najbolji igrač svih vremena je Di Stefano. Pelea ne mogu da svrstam u to kategoriju, on je više od toga." Ferenc Puškaš

"Ponekad sam mislio da fudbal postoji baš zbog njegove magije."