Dan kad je Diter Miler spakovao šest komada

• Autor: Boban Filipović

• 17. avgust 2015.

• 18:04

Pre tačno 38 godina legendarni napadač Kelna je zabeležio dupli het-trik na prvenstvenoj utakmici portiv Verdera što je još uvek rekord Bundeslige.

Tog 17. avgusta 1977. godine Keln je tukao Verder sa ubeldjivih 7:2, a centralna figura meča bio je centarfor 'Jarčeva' Diter Miler.

On je tada čak šest puta zatresao mrežu gostiju iz Bremena i tako ušao u anale nemačkog fudbala.

Do dan danas niko nikada u istoriji Bundeslige nije uspeo da načini takav podvig.

Inače, pomen imena Ditera Milera kod starijih ljubitelja fudbala na ovim prostorima izaziva loše uspomene.

Razlog je taj što je ovaj bivši reprezentativac Zapadne Nemačke na Evropskom prvenstvu 1976. godine srušio nade SFR Jugoslavije da na svom bunjištu može da se okiti titulom šampiona starog kontinenta.

Milerovom krivicom ili zaslugom, kako hoćete, Jugoslavija je eliminisana u polufinalu na beogradskoj 'Marakani' uprkos tome što je nakon pola sata igre vodila sa 2:0.

Tada 22-godišnji Diter Miler je ušao u igru deset minuta pre kraja regularnog dela utakmice pri rezultatu 2:1 i samo nakon samo tri minuta provedena na terenu postigao gol koji je odveo utakmicu u produžetke.

U drugom produžetku postiže još dva gola, beleži het-trik i vodi svoju zemlju u finale, a Jugoslovene baca u očaj.

Diter Miler je najduplji trag ostavio u Kelnu u čijem dresu je postigao preko 150 golova. Tokom karijere je igrao za Štutgart, Bordo, Grashopers, Sarbriken, a završio ju je tamo gde je i započeo i Kikers Ofenbahu.

Za reprezentaciju Zapadne Nemačke odigrao je 12 utakmica i postigao 9 golova.

Dupli het-trik Ditera Milera sa početka priče pogledajte u prilogu.