Dan kad je Bajern naučio Zvezdu kako pobeda ume da boli!

• 12. decembar 2017.

• 15:04

Dok iščekuje prolećne izazove na evropskoj sceni, najtrofejniji srpski klub priseća se dana kada je na teži način naučio lekciju o nemačkoj upornosti.

Sezona u kojoj je Crvena zvezda dogurala do finala Kupa UEFA bila je garant da se u narednoj može do sličnih rezultata i uspeha, a kako su u prva dva kola pomenutog takmičenja "pali" Galatasaraj i Kar Cajs Jena sve je ukazivalo na to da puleni Branka Stankovića mogu da ostvare zacrtano.

Nakon pomenutih uspeha usledio je dvomeč sa minhenskim Bajernom, klubom koji je u tom momentu predstavljao najtežeg mogućeg rivala za beogradske crveno-bele.

Prva utakmica odmine finala Kupa UEFA odigrana je u prestonici Bavarske, a Bajern je lako stigao do trijumfa od 2:0 koji nije ostavljao previše nade ekipi Crvene zvezde.

Nada da se može do preokreta nije izgubljena, o čemu svedoči i 90.000 navijača koji su tog 12. decembra 1979. napunili "Marakanu".

Utakmica nije mogla bolje da počne, Dušan Savić je već u 4. minutu doneo prednost crveno-belima, a zatim je Vladimir Petrović Pižon anulirao prednost Bajerna iz prve utakmice.

Kada je u 50. minutu Srebrenko Repčić postigao i treći gol i digao na noge kako stadion, tako i čitavu zemlju, malo ko je očekivao da Crvena zvezda neće uspeti da prođe u četvrtfinale.

Dogodilo se, međutim, ono po čemu su nemački klubovi poznati. Crvena zvezda je na bolan način naučila lekciju u nemačkoj upornosti jer je za samo četiri minuta primila dva gola od Ulija Henesa i tako završila učešće u osmini finala Kupa UEFA u sezoni 1979/1980.

Ostaće upamćeno da je Crvena zvezda tada prvi put u istoriji savladala minhenski Bajern, ali da je sve do 1991. godine čekala na momenat kada će se Bavarcima osvetiti za bolnu eliminaciju.