Najbolja finala u istoriji LŠ

• Autor: Vladimir Nestorović

• 23. maj 2014.

• 18:45

Do početka finalnog susreta Lige šampiona između madridskih rivala Reala i Atletika ostalo je nešto više od 24 časa, a mi vam predstavljamo najbolje završnice LŠ do sada.

Real Madrid - Ajntraht Frankfurt 7:3, Glazgov 1960.

Verovali ili ne - utakmica koja je imala veliki uticaj na moderni Mančester Junajted. Naime, 18-godišnji Aleksander Ferguson bio je među 127 hiljada prisutnih navijača i bio je oduševljen načinom na koji se meč razvijao.

Posle 18 minuta, Frankfurt je vodio sa 0:1, ali je onda usledila kanonada Reala za 6:1. Meč je završen sa 7:3, Alfredo Di Stefano je postigao 3 gola, a Ferenc Puškaš 4. Ferguson je bio oduševljen i Real je nazvao 'neverovatnim, fantastičnim i prvim pravim timom sastavljenim od internacionalaca'.

finale ls

Milan - Barselona 4:0, Atina 1994.

Meč u Atini imao je zanimljivu uvertiru. Naime, trener Barselone Johan Krojf danima se rugao Milanu, provocirao je njihovu 'matoru' ekipu, bilo mu je smešno što je najveće pojačanje 'Rosonera' bio Marsej Desai, defanzivac, dok je Barsa sa druge strane kupila gol-mašinu Romarija.

Fabio Kapelo nije želeo da komentariše i fokusirao se na teren. Uprkos izostanku Barezija i Kostakurte, odbrana Milana u potpunosti je uspela da ukroti Katalonce, a Dejan Savićević terorisao je smušene defanzivce Barselone.

Krojf je bio uništen i nikada se nije oporavio od poraza koji je Milan naneo njegovom 'Timu snova'.

finale ls

Borusija Dortmund - Juventus 3:1, Minhen 1997.

Juventus je u finalu 1997. godine dočekao potpunog autsajdera, 'Milionere' iz Dortmunda i svi su očekivali da se 'Bjankoneri' prošetaju do trofeja. Ipak, to se nije desilo.

Borusija je imala zadatak da zaustavi Zinedina Zidana, Kristijana Vijerija, Alena Bokšića i Alesandra Del Pjera (meč počeo sa klupe), a Frank De Bur rekao je da je Juventus najbolji tim na planeti.

Da stvar bude još zanimljivija, u nemačkoj ekipi zaigrala su petorica fudbalera kojih se Juventus prethodno odrekao - Sosa, Koler, Meler i Rojter bili su u startnoj postavi protiv svog bivšeg tima. Epilog je dobro poznat - autsajderi su slavili sa 3:1 i stigli do velike pobede.

finale ls

Mančester Junajted - Bajern Minhen 2:1, Barselona 1999.

Junajted je bio prvi britanski klub koji je posle 14 godina stigao do finala te 1999. godine, a veliki hendikep za Fergusonov tim bio je izostanak Pola Skolsa i Roja Kina.

Bajern je krenuo furiozno i poveo već u šestom minutu posle slobodnog udarca Marija Baslera. Ipak, Englezi se nisu predali i posle izmena koje je obavio Ferguson (Šeringem i Solskjer) stigli su do pobede u nadoknadi meča nakon dva kornera Dejvida Bekama.

finale ls

Liverpul - Milan 3:3, Istanbul 2005.

Kaznena ekspedicija Karla Anćelotija sa Kafuom, Pirlom, Kakom, Sedorfom, Ševčenkom i Krespom postigla je 3 gola u prvih 45 minuta protiv Benitezovog Liverpula i činilo se da će drugo poluvreme biti samo formalnost.

Ipak, šest minuta nastavka donelo je tri gola za 'Redse', ali je uprkos tome Milan bio bliži pobedi i mogao je da postigne još neki gol. Sudbina nije tako htela, pa su se posle neiskorišćenih penala Pirla i Ševčenka radovali navijači Liverpula.