Kineski car Novak Đoković!

• 13. oktobar 2013.

• 13:16

Drugi teniser sveta Novak Đoković osvojio je svoj 39 trofej u karijeri pobedom nad Huanom Martinom Del Potrom u finalu Mastersa u Šangaju.

Srpski teniser Novak Đoković savladao je Huana Martina Del Potra u finalu Masters turnira u Šangaju, i na taj način odbranio trofej osvojen 2012. godine, a ujedno objedinio trofeje sa dva najveća turnira u Kini, jer je pre samo osam dana slavio u Pekingu!

Drugi reket sveta slavio je u izuzetno interesantnom meču rezultatom 2:1 (6:1, 3:6, 7:6) posle dva časa i 35 minuta lavovske borbe sa Argentincem.

Počelo je kao po loju. Đoković je sa dva "brejka" u prva četiri gema lako došao do prednosti u setovima a Delpo se u šestom gemu samo upisao na semafor čime je skinuo teret sa leđa pred početak drugog seta.

Samo jedan "brejk", i to u drugom gemu drugog seta, bio je dovoljan Argentincu da dođe do izjednačenja. Stabilizovao je svoju igru Del Potro u tim trenucima a Đoković neobjašnjivo grešio u situacijama kada se to ne očekuje od njega. Imao je šansu Srbin da dođe do pobede u dva seta ali je u osmom gemu drugog seta propustio tri brejk lopte.

Vrhunac drame viđen je u trećem setu kada je gledan egal bez brejkova, iako je Đoković mogao da oduzem Del Potru servis u 10 gemu, čime bi rešio meč u svoju korist. Ispustio je srpski teniser tada dve meč lopte, pa je pitanje pobednika moralo da se rešava u taj-brejku.

U taj-brejku Novak je imao tri sjajna izlaska na mrežu a Del Potro je Srbinu poklonio meč loptu koju je Đoković odmah prihvatio i slavio sa 7:3.

Bio je ovo trinaesti međusobni duel Đokovića i Del Potra ali prvi koji su Srbin i Argentinac igrali u finalu jednog turnira. Đoković je trijumfom dodatno popravio statistiku u međusobnim odnosima sa Del Potrom pošto sada ima 10 pobeda naspram Argentinčeve tri.

Mnogo važniji podatak je da je Đoković trijumfom u Šangaju odbranio bodove osvojene u 2012. godini, čime je zaostatak za prvoplasiranim na ATP rang listi i dalje prihvatljivih 400 bodova (Nadal 11.520 - 11.120 Đoković).

Novaku je pored trofeja i bodova pripala i novčana nagrada od 729.725 dolara dok je Del Potro zaradio 357.800 dolara i 600 bodova. Argentincu ostaje da žali što je ni posle finala u Šangaju nije uspeo da osvoji prvi Masters u karijeri te će priliku da ostvari taj podvig morati da sačeka još neko vreme.