Nemci ''radili prekovremeno'', ali idu u četvrtfinale!

• Autor: Vladimir Nestorović

• 01. jul 2014.

• 00:35

Rival selekciji Francuske u četvrtfinalu Svetskog prvenstva biće Nemačka, koja je večeras tek posle produžetaka uspela da eliminiše reprezentaciju Alžira.

Veoma uzbudljiv i zanimljiv meč viđen je na stadionu 'Beira-Rio' u Porto Alegreu, gde su se sastali Nemačka i Alžir. Uporni i hrabri Alžirci su napravili dosta problema selekciji Joakima Leva, ali je u dodatnih pola sata kvalitet ''Pancera'' ipak došao do izražaja - 2:1 na kraju, za plasman u četvrtfinale!

U najavi su svi otpisali afričku selekciju, ali su izabranici Vahida Halihodžića pokazali veliki otpor favorizovanoj reprezentaciji Nemačke, i u nekoliko navrata mogli su da stignu do prednosti. Alžirci su najopasniji bili u prvom delu igre, kada im je prvo poništen gol zbog ofsajd pozicije Islama Slimanija, a zatim je Gulam šutirao tik pored leve stative gola Nojera.

Upravo je golman 'Pancera' zaslužan za to što Alžir nije stigao do prednosti u prvih 45 minuta, pošto je uspevao da interveniše daleko od svog gola i otkloni opasnost u nekoliko situacija.

I Nemci su mogli do prednosti u finišu prvog dela igre, kada je na jednu odbijenu loptu natrčao Mario Gece, ali je Mboli sjajno reagovao i sačuvao svoju mrežu.

U drugom poluvremenu, Nemačka je uspostavila inicijativu, umesto Gecea je na teren ušao Andre Šurle, koji je uneo preko potrebnu svežinu u Levovu ekipu. Usledila je opsada gola Mbolija, pretili su Šurle, Mustafi i Filip Lam, a upravo je Lamov šut bio najopasniji, međutim, na visini zadatka bio je golman Alžira.

Finiš regularnog toka meča doneo je još uzbuđenja, pre svega kod gola afričke selekcije. Tomas Miler propustio je nekoliko prilika da savlada Mbolija, a Alžir iz kontranapada nije uspeo da ozbiljnije ugrozi Manuela Nojera, pa je regularnih 90 minuta meča završen bez golova i usledili su produžeci.

I samo što je započeo prvi produžetak, Nemci su konačno postigli pogodak! Tomas Miler je odradio veliki deo posla, pored dvojice protivničkih igrača uspeo je da centrira sa leve strane ka Andreu Šurleu, a ''džoker'' selektora Leva u ovom meču je fenomenalno reagovao i udarcem petom poslao loptu u donji levi ugao - 1:0 za ''Pancere''!

Selektor Alžira Vahid Halilhodžić ubrzo je izvršio i dve preostale izmene, ali efekta nije bilo. Umesto toga, Nemci su rutinski završavali posao, da bi tačku na ovaj duel u 119. minutu stavio Mesut Ozil, posle akcije sa Šurleom, preciznim šutem iskosa sa leve strane - 2:0.

To ipak nije bilo sve, pošto je do kraja bilo vremena da Đabu postigne počasni gol za Alžirce u 120. minutu - 2:1.

Nemačka tako ide u četvrtfinale, gde će joj rival biti Francuska, koja je danas eliminisala Nigeriju.