petak 06.07.2018.
17:53

Fudbaleri Francuske slavili su u četvrtfinalu Mundijala u Rusiji protiv selekcije Urugvaja.

EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Izabranici Didijea Dešana slavili su na stadionu u Nižnjem Novgorodu protiv Urugvaja rezultatom 2:0 (1:0).

Prvu pravu šansu videli smo u 15. minutu, nakon centaršuta Pavara sa desne strane, Žiru je lukavo spustio loptu ka Kilijanu Mbapeu, ali ovaj kao da se nije nadao ovom potezu napadača Čelsija, loše je odreagovao, lopta ga je bukvalno pogodila u glavu i odbila se preko golo Fernanda Muslere.

A onda, u 40. minutu, Rodrigo Bentankur nespretno reaguje ispred svog kaznenog prostora, ruši Tolisoa, dobija žuti karton i stvara lepu priliku "Trikolorima".

Grizman je izveo prekid, u trepavicu pogodio Varana, koji majstorskim udarcem glavom matira Musleru za prednost Francuske od 1:0.

Varan

Malo je nedostajalo da Urugvaj odmah uzvrati, nakon centaršuta Toreire iz slobodnog udarca, Kaseres je tukao ka golu rivala, ali je Ugo Ljoris maestralnom paradom uspeo da sačuva svoju mrežu, na odbitak je naleteo Godin, ali je loptu poslao preko gola sa samo par metara.

Nije bilo promene rezultata do odlaska na odmor (detalje iz prvog dela pogledajte OVDE), krenuli su Urugvajci nešto angažovanije ka golu Francuske u nastavku, ali su njihovi napadi bili poprilično jalovi, itekako se osećalo odsustvo Edinsona Kavanija, koji je zbog povrede utakmicu gledao sa klupe.

Igrao se 62. minut, kada su Urugvajci doživeli veliki šok.

Antoan Grizman je odlučio da oproba svoj udarac sa preko 20 metara udaljenosti, nije to najbolje uradio, lopta je bila snažna, ali je išla po sredini gola. Ipak, kada se očekivalo da će Muslera lako intervenisati, golman južnoameričke selekcije je katastrofalno odreagovao, lopta mu je prošla kroz ruke i odsela u mreži. Poveli su Francuzi sa 2:0.

Muslera

Samo tri minuta kasnije, solidna šansa za Urugvaj da se vrati u meč, Kristijan Rodrigez je tukao, ali je lopta otišla pored gola.

U 73. minutu je umalo tačku na ovaj susret sjajnim udarcem iz udaljenosti stavio Toliso, ali je na njegovu nesreću lopta prohujala iznad prečke.

Uspeli su Francuzi u nastavku da uvedu utakmicu u željeni ritam, Urugvajci su bili nemoćni bez najboljeg strelca Kavanija, koji nije dobio priliku ni sa klupe, te su "Trikolori" slavili plasman u polufinale Svetskog prvenstva u Rusiji.

Francuska: Ljoris, Pavar, Varan, Umtiti, Lukas, Pogba, Kante, Mbape (87' Dembele), Grizman (93' Fekir), Toliso (80' Nzonzi), Žiru

Urugvaj: Muslera, Kaseres, Himenez, Godin, Laksal, Nandez (73' Ureta), Toreira, Vesino, Bentankur (59' K. Rodrigez), Suarez, Stuani (59' M. Gomez)

Stadion: "Nižnji Novgorod" (Nižnji Novgorod)
Sudija: Nestor Pitana (Argentina)

Naš specijal o Mundijalu možete pronaći OVDE.