Da li je Hrvatska zaslužila titulu i ko ih je u tome sprečio?

• 16. jul 2018.

• 11:40

Hrvati su ostvarili najveći uspeh u svojoj fudbalskoj istoriji ali i dalje postoji gorak ukus u ustima nakon sinoćnjeg finala.

Fudbalska reprezentacija Hrvatske ispisala je najsvetliju stranicu u svojoj istoriji plasmanom u finale Mundijala.

"Vatreni" će u domovini biti dočekani kao heroji iako se u hrvatskim medijima sve više piše o tome kako je njihov nacionalni tim nezasluženo ostao bez trofeja.

Mediji u komšiluku juče su se bavili (ne)spornim situacijama sa finalne utakmice, dok danas prenose utiske ljudi koji smatraju da je Hrvatska zaista oštećena.

Bivši reprezentativac Danske i legenda Mančester junajteda Piter Šmajhel otvoreno je kritikovao arbitražu Nestora Pitane i poručio da je Argentinac "uništio finale".

"Bez ikakve dileme, Hrvatska je bila bolji tim od Francuske u prvom poluvremenu, ali tu je na red došao sudija... Njegova odluka je uništila finale", rekao je Šmajhel.

Danac tvrdi da je Pitana pogrešio u situaciji kada je dosudio penal za Francusku i kod prekršaja koji je prethodio prvom golu "Trikolora".

"Upotrebio je VAR pri odluci da dosudi jedanaesterac u situaciji kada mislim da ga nikako nije bilo. Odlukom da pokaže na jedanaesterac za Francusku uništio je utakmicu. Snimak je pregledavao nekoliko puta, predugo je to trajalo, što znači da ni sam nije bio siguran. I na kraju je doneo odluku koju smatram ludom jer bismo tim kriterijumom imali po 20 jedanaesteraca na svakoj utakmici", kazao je Šmajhel i dodao da je prvi gol Francuza postignut nakon nepostojećeg prekršaja.

Hrvatska je na poluvremenu gubila sa 2:1, a Francuzi su u nastavku postigli još dva gola tako da greška Iga Ljorisa posle koje je Mandžukić zatresao mrežu nije imala značajnije posledice na ishod meča.

Francuska je finale Mundijala dobila rezultatom 4:2 i tako drugi put u istoriji stigla do titule prvaka sveta.