Veličanstveni oproštaj - Veliki Eidur na najlepši mogući način otišao u besmrtne!

• Autor: Milovan Longinov

• 03. jul 2016.

• 23:35

I večeras je ušao, započeo akciju svog tima kod drugog gola Islanđana - legendarni Eidur Gudjonsen nije mogao da zamisli lepši oproštaj od nacionalnog dresa.

Island je apsolutni hit ovog evropskog šampionata, uprkos ubedljivom porazu od Francuske u četvrtfinalu (5:2).

Veličanstveni trenutak dogodio se u 83. minutu kada je na teren kročio čuveni kapiten i sigurno najveći igrač u istoriji ove zemlje, 37-godišnji Eidur Gudjonsen.

I čim je nekadašnji as Čelsija i Barselone započeo akciju na levom boku, posle razmene nekoliko pasova, Island je postigao pogodak za 5:2.

Gudjonsen je čitavih 20 godina čekao da svoj nacionalni tim kao kapiten predvodi na jednom velikom turniru. Istina, on je bio rezervista u Francuskoj, ali je u dva navrata ušao u igru i momentalno stavio traku oko ruke. Čisto da se zna ko je i dalje najveći.

Gudjonsen je imao takođe i debi za nezaborav, pošto je 24. aprila davne 1996. godine, kao 18-godišnjak na terenu zamenio svog oca Arnora na prijateljskom susretu protiv Estonije.

Tačno 20 godina kasnije, Gudjonsen je spektakularnim aplauzom pozdarvljen kada je ulazio na teren u 83. minutu umesto Sigtorsona.

Leteći Islanđanin, prepoznatljiv i po tome što je neretko voleo da igra u dugim rukavima, za svoju zemlju je zabeležio 88 nastupa i postigao 26 golova i biće upamćen kao najveći fudbaler svoje male zemlje koji je bio kapiten na ovom čudesnom prvenstvu u Francuskoj, iako nije odigrao ni 20 minuta.

Ali zato je veliki Eidur Gudjonsen, zamislite bilo koju drugu najveću zvezdu jedne zemlje da uprkos takvoj minutaži, bez reči ostane vođa svoje ekipe i čeka šansu da pomogne kada zatreba.