Van Gal osvojio pehar - Lingard evrogolom u produžetku doneo trofej u FA kupu!

• Autor: Milovan Longinov

• 21. maj 2016.

• 21:08

Fudbaleri Mančester junajteda osvojili su FA kup pošto su danas na Vembliju, nakon produžetaka, savladali ekipu Kristal Palasa rezultatom 2:1 (1:1).

Kristal Palas je poveo golom rezerviste Pančeona u 78. minutu, ali je u 81. Huan Mata izjednačio na 1:1. Posle regularnih 90 minuta nije bilo pobendika, pa se otišlo u produžetke. Gol odluke postigao je Džesi Lingard u 110. minutu.

Junajted je bio bolji rival tokom većeg dela susreta, imao više šansi, ali je Kristal Palas bio strpljiv i čekao svoje šanse.

U prvom delu igre, tim Luja van Gala je očekivano preuzeo posed lopte, imao nekoliko šuteva, a po običaju najopasniji je bio Marsijal.

Prvu šansu na meču propustio je Maruan Felaini koji je glavom šutirao za malo pored gola. Gosti su imali svojih prilika, ali ih je u pojedinim oštetio sudija Mark Klatenburg. Naime, glavni arbitar je u dva navrata neobjašnjivo prekidao igru, iako je Palas imao loptu u svom posedu i mogao je da stvori izgledne situacije.

Ipak, u prvom poluvremenu nije bilo golova, pa je odluka pala u zanimljivom drugom delu igre.

Junajted je ponovo imao prvu priliku, Felaini je pogodio prečku, potom je i Marsijal imao solidan pokušaj, ali je njegov udarac izblokiran.

Van Gal je zbog povreda morao da izvadi Roha i Rašforda, a u igru su ušli Darmijan i Ešli Jang u 72. minutu, a u istom trenutku je na drugoj strani Pančeon zamenio Kabaja.

Upravo je taj momak doneo vođstvo Kristal Palasu posle samo pet minuta na terenu. U 78. minutu nakon kornera, Felaini je odbio loptu samo do Varda koji dugom loptom pronalazi Pančeona, a ovaj probušio mrežu u prvi ugao za 1:1.

Palas

Iako se činilo da je meč gotov, Alan Pardju je momentalno zamenio Vikama, ubacio Gejla, ali onda je na scenu stupio Vejn Runi.

Sjajni kapiten Mančester junajteda je u 81. minutu preuzeo stvar u svoje ruke, solo prodorom vukao loptu više od 30 metara, došao do peterca, prebacio loptu na drugu stativu, a Mata je iz voleja pogodio za 1:1.

Do kraja regularnih 90 minuta Junajted je išao na sve ili ništa, na drugoj strani je solidan pokušaj imao Zaha, ali promene nije bilo pa se otišli u produžetke.

Junajted je i u produžecima nastavio da napada, Palas je pripretio iz kontri, a u 103. minutu Bolasi je odlično šutirao sa 20 metara, ali je De Hea odbio loptu u korner.

Na isteku prvog produžetka, Junajted je ostao sa igračem manje pošto je Smoling zaradio opravdani žuti karton pošto je oborio Bolasija, a Klatenburg mu pokazao put u svlačionicu.

U 107. minutu Gejl je imao veliku šansu da donese prednost Palasu. Prihatio je loptu u petercu, šutirao spoljnim delom stopala, ali je odlični De Hea nogom zaustavio njegov pokušaj.

Samo dva minuta kasnije, na drugoj strani je odličnu šansu propustio Kerik kada je glavom šutirao tik pored stative.

Ključni trenutak dogodio se u 110. minutu kada je rezervista Džesi Lingard postigao evrogol za pobedu Junajteda. Lingard je naleteo na odbijenu loptu i sa 16 metara poslao projektil u same rašlje za 2:1.

Do kraja nije bilo promene rezultata, Kristal Palas je propustio da osvoji prvi veliki trofej u svojoj istoriji, a Junajted je osvojio FA kup prvi put posle 2004. godine i ukupno 12. u istoriji.