Španski vatromet - Barseloni Superkup!

• 11. avgust 2015.

• 23:16

Fudbaleri Barselone osvojili su Superkup Evrope pošto su u spektakularnom duelu sa Seviljom u Tbilisiju slavili sa 5:4 posle 120 minuta igre.

Ljubitelji fudbala koji su večeras imali priliku da prate duel Barselone i Sevilje u Tbilisiju uživali su u izuzetnoj utakmici na kojoj je pored trijumfa Barselone zabeleženo i nekoliko novih rekorda u Superkupu Evrope.

Sudar aktuelnog klupskog prvaka Evrope i tima koji je u prethodnoj sezoni osvojio drugo po kvalitetu evropsko takmičenje "mirisao" je na fudbalski spektakl koji na kraju nije izostao.

Barselona je posle 120 minuta igre savladala Sevilju sa 5:4 i tako osvojila četvrti trofej u kalendarskoj 2015. godini, iako su Andalužani lako mogli da prirede veliki preokret i iznenađenje.

Golove pogledajte OVDE!

Samo tri minuta igre, tačnije 158 sekundi, bilo je potrebno da Sevilja dođe do prednosti, a majstorija koju je Ever Banega izveo nakon prekida ostaće zapamćena kao momenat kada je postignut najbrži gol u istoriji Superkupa Evrope!

Vođstvo Sevilje nije dugo trajalo, usledio je odgovor Lionela Mesija koji je sa dva pogotka iz slobodnih udaraca u 7. i 16. minutu postavio novi individualni rekord i doneo preokret Barseloni.

Lionelu Mesiju večeras je prvi put u karijeri pošlo za rukom da na jednoj takmičarskoj utakmici postigne dva gola iz direktnih slobodnih udaraca i to je samo jedan od podataka po kojem će se duel u Tbilisiju pamtiti.

Ubrzo nakon preokreta koji je režirao Lionel Mesi izabranici Luisa Enrikea preuzimaju kontrolu nad dešavanjima na terenu i kreću da melju rivala na prepoznatljiv način.

Do odlaska na odmor Barselona je naterala Sevilju da spasava živu glavu ali je minut pre odlaska na odmor viđen i treći gol u mreži Beta. Najpre je golman Sevilje skinuo zicer Suarezu a onda se Urugvajac iskupio, asistiravši Rafinji za vođstvo Katalonaca od 3:1.

Osim vodećeg gola Sevilja u prvom delu igre nije uspela da zapreti Barseloni izuzev situacije u 41. minutu kada je Dani Alveš intervenisao i sprečio pogodak Andalužana.

Georgia Super Cup Soccer

Drugo poluvreme bilo je priča za sebe. Slobodno ga možemo podeliti na uvodnih 15 minuta kada je Barselona nastavila u istom ritmu i stigla do četvrtog pogotka, i završnih pola sata tokom kojih je tim Luisa Enrikea delovao kao razbijena vojska.

Asistent kod trećeg gola Barselone Luis Suarez prvo je bio izblokiran prilikom šuta u 52. minutu, ali je desetak sekundi kasnije iskoristio očajnu postavku zadnje linije Sevilje i povisio na 4:1!

Čudesni "kambek" Sevilje ide na dušu odbrane Barselone koja je u poslednjih pola časa igre delovala kao skupina amatera. Andalužanima se ne može osporiti želja i umeće ali svakako da za pola sata ne bi mogli da postignu tri gola i vrate se u život da nisu imali "pomoć" Matjea, Bartre i drugih članova zadnje linije šampiona Evrope.

Greške defanzivaca Barselone i golovi Sevilje nizali su se kao na traci. Najpre je Felipe Rejes ostao sam kao duh na drugoj stativi pa mu nije bilo teško da posle centaršuta Vitola smesti loptu u mrežu i smanji prednost Barse na 4:2.

Dvadeset minuta pre kraja centaršut sa leve strane ponovo pravi problem zadnjoj liniji Barselone, tačnije Žeremiju Matjeu koji je skirvio penal i tako dao šansu Gameiru da potpuno vrati Sevilju u život što ovaj nije propustio.

Već u 81. minutu stiže nova kazna za diletantsko ponašanje defanzivaca Barselone. Bartra je ispao na levoj strani svoje defanzivne linije i omogućio Imobileu da pošalje oštru loptu u peterac gde je spreman čekao Ukrajinac Konopljanka!

Na taj način Sevilja je od 52. minuta i rezultata 4:1 stigla do izjednačenja za samo 29. minuta igre! Osam datih golova u regularnom toku susreta ujedno su učinili večerašnji meč najefikasnijim u istoriji Superkupa.

Mnogo manje uzbuđenja viđeno je u prvom produžetku. Raskrvavljeni nos Đerara Pikea vredan je pomena a nakon što su fudbaleri odmorili nepun minut usledio je završni čin večerašnjeg spektakla.

Barselona je u potpunosti preuzela inicijativu čemu je kumovala povreda Kričovjaka koji je poslednjih 15 minuta statirao na terenu. Pet minuta pre kraja drugog produžetka Lionel Mesi je ponovo promešao odbranu Sevilje i iznudio novi prekid posle kojeg je pao odlučujući gol na meču.

Uprkos loše izvedenom prekidu Lionel Mesi je imao priliku da uputi novi udarac ka golu Sevilje posle kojeg Beto kratko odbija loptu do rezerviste Pedra koji koristi priliku i postavlja konačnih 5:4!

Sevilja je do poslednjeg sudijskog zvižduka stvorila još dve sjajne prilike ali je izostala realizacija pa je Barselona stigla do petog trofeja u Superkupu čime se izjednačila sa Milanom.