PL - Kiks Evertona, Liverpul na četvrtom mestu

• Autor: Janko Glavonjić

• 20. januar 2014.

• 23:01

Fudbaleri Evertona nisu uspeli da na gostovanju savladaju Vest Bromvič Albion i tako zadrže 4. mesto. I pored vođstva na poluvremenu, "Karamelice" su morale da se zadovolje samo jednim bodom, rezultat je bio 1:1 (0:1).

U 8. minutu viđena je prva ozbiljnija šansa na utakmici. Anelka je započeo kontranapad domaćina, odlično uposlio Vidru na levoj strani. Napadač VBA je pretrčao odbrambene igrači koji su ga pratili i uputio centraršut spoljnim delom stopala ka Morisonu, ali je Hauard bio oprezan i sjajnom paradom izbacio loptu.

U 11. minutu Everton je imao prvu šansu. Bejns je izveo slobodan udarac sa leve strane, odbrana VBA je izbacila loptu, ali samo do ivice šesnaesterca gde je čekao Ovijedo. Španac je šutirao iz prve, ali je lopta završila pored desne stative gola Vest Bromviča.

Samo minut kasnije i nova šansa za Ovijeda. Lukaku je prošao po levoj strani, uposlio svog saigrača koji je odličnim driblingom izbacio dva igrača VBA, šutirao po zemlji, ali je ponovo bio neprecizan.

U 29. minutu nova velika prilika za Everton. Potpuno konfuzna je bila odbrana VBA, lopta upućena sa leve strane je lagano prošla kroz ceo šesnaesterac dok su je štoperi gledali, ali srećom po VBA ni Ovijedo ni Lukaku koji su bili u dobrim pozicijama nisu zahvatili loptu, Kolman je šutirao iskosa sa desne strane, ali je Brant izblokirao udarac.

Minut kasnije na drugoj strani Anelka je odlično započeo još jednu akciju domaćih, poslao sjajan pas ka Geri, koji je iz izgledne situacije šutirao pravo u Hauarda.

U 41. minutu Everton je poveo, posle jedne možemo reći klasične akcije za ostrvski fudbal koja u začetku nije previše obećavala. Dubinsku loptu poslao je Distan ka Lukakuu, koji je bio bolji u skoku od Olsona i sjajno poslao loptu u prazan prostor ka Miralasu. Dijego Lugano je bio mnogo bliži lopti od Belgijanca i činilo se da će lako intervenisati, ali je mlađi i brži fudbaler Evertona prošao pored njega kao brzi voz i rutinski savladao Fostera.

Tako je Everton konačno krunisao terensku inicijativu potpuno zasluženim pogotkom, i na odmor otišao sa prednošću od 1:0.

U drugom poluvremenu situacija se preokrenula. Everton je možda bio i previše defanzivan iako su imali prednost i Vest Bromvič se potpuno oslobodio i diktirao igru.

U 55. minutu sjajna šansa za Vest Bromvič. Anelka je prošao po desnoj strani i uputio dobar centaršut ka Aničebeu, koji je ušao u drugom poluvremenu. Ipak, napadač VBA je jako loše reagovao, i sa samo 7,8 metara uputio jako traljav šut koji nije predstavljao opasnost za gol Evertona.

U 75. minutu Vest Bromvič je došao do izjednačenja. Kao i kod gola Evertona, akcija domaćih uopšte nije obećavala. Morison je iskosa sa desne strane bio branjen od strane dva fudbalera Evertona i činilo se da iz te situacije najviše može da izbori korner. Ipak, njegov centaršut je prošao, dočekao ga je Lugano, i glavom zakucao u rašlje gola nepokretnog Hauarda. Tako se iskusni Urugvajac iskupio za lošu reakciju kod vodećeg gola Evertona.

Samo minut kasnije Berahino je imao odličnu priliku u prvom napadu od kako je ušao u igru, ali ipak je šutirao pravo u Hauarda.

U tim trenucima Everton je bio potpuno izgubljen posle izjednačujućeg gola Vest Bromviča. Nikako nisu mogli da povežu svoje redove i domaćin je bio bliži pobedi.

U poslednjim sekundima meča Everton je postigao gol, koji je opravdano poništen zbog ofsajda Distana.

Ostalo je 1:1, što je bio prvi nerešeni rezultat između ova dva tima na stadionu Vest Bromviča u ovom veku.

Everton je ovim kiksom pao sa četvrtog na šesto mesto i sada zaostaje jedan bod za gradskim rivalom Liverpulom i Totenhemom. Vest Bromvič se popeo na 13. mesto, preskočivši Stouk.tabela