• Autor: Aleksandar Obrenović

• 10. februar 2014.

• 14:48

Pripremili smo za vas ove nedelje učinak srpskih fudbalera koji nastupaju van granica naše države, pročitajte u narednom tekstu kako su igrali naši internacionalci širom Evrope.

Najbolji srpski fudbaler za 2013. godinu, Branislav Ivanović, ove nedelje je zabeležio 250. nastup za Čelsi, a sve je to krunisao sjajnom asistencijom Edenu Azaru za prvi pogodak na meču u pobedi ekipe sa Stanford Bridža od 3:0 nad sve slabijom ekipom Njukasla. Ovom pobedom se Čelsi probio na prvo mesto Premijer lige, a još jedan naš reprezentativac je zaslužan za tu činjenicu.

Naime, Nemanja Matić je uz trostrukog strelca, Edena Azara, bio najbolje ocenjen fudbaler na toj utakmici sprečivši čak 11 napada gostiju, a imao je i 81% uspešnih dodavanja.

Aleksandar Kolarov nije uspeo nešto više da uradi na gostovanju Mančester Sitija Noriču za 15-ak minuta, koliko je proveo na terenu. On je u igru ušao u 77. minutu umesto Alvara Negreda i nije uspeo svom timu da pomogne da dođu do nova tri boda, tako da su 'Građani' sada na trećoj poziciji Premijer lige. Matija Nastasić nije bio ni na klupi.

Mančester Junajted je ponovo razočarao sve svoje pristalice u meču sa poslednjeplasiranim Fulamom. Kapiten 'Đavola', Nemanja Vidić, je konačno bio u sastavu, odigrao je celu utakmicu, ali, donekle nosi krivicu za drugi gol koji je Mančester primio u 94. minutu meča za 2:2.

vidic

Dosta brojniji bili su srpski fudbaleri u italijanskoj Seriji A. Zdravko Kuzmanović je odigrao solidnu utakmicu za Inter, ali je zamenjen u 84. minutu. Njegova ekipa je pobedila Sasuolo rezultatom 1:0 golom Valtera Samjuela. Iznenađenje je priredila ekipa Verone koja je u poslednjim trenucima uzela vodećem Juventusu bod, a u toj ekipi je svoje mesto našao i Boško Janković od starta. Ipak, nije uspeo da uradi bilo šta značajno pa je zamenjen već u 61. minutu. U gradskom derbiju Lacio i Roma su odigrali miroljubivo, bez golova, a Adem Ljajić je u igru ušao u 79. minutu zamenivši Miralema Pjanića.

U meču između Sampdorije i Kaljarija imali smo dva fudbalera na terenu, bar do 84. minuta kada je Nenad Krstičić napustio igru. Sa druge strane, celu utakmicu je na golu Kaljarija bio Vlada Avramov. Njega je savladao Gastaldelo za rezultat od 1:0 za ekipu Siniše Mihailovića.

Krsticic

Nikola Maksimović je ponovo bio u startnoj postavi ekipe Torina i bio je najbolje ocenjen igrač tog tima. Torino je iznenađujuće izgubio utakmicu od Bolonje rezultatom 1:2.

Ipak, u Italiji je ovaj vikend obeležio Dušan Basta, bar što se tiče naših fudbalera. On je u pobedi Udinezea nad Kjevom bio konstantna opasnost po desnoj strani i na kraju je zasluženo proglašen za igrača utakmice.

U Primeri su svoje mesto u ekipama našli Stefan Mitrović i Antonio Rukavina u Valjadolidu, obojica su odigrali celu utakmicu protiv Elčea koji je završen rezultatom 2:2. Ovo je bio treći nastup mladog Stefana Mitrovića u dresu Valjadolida, a bio je jedan od boljih u svom timu.

U nemačkoj Bundesligi nismo imali predstavnike ovog vikenda, u meču između Verdera i Borusije su utakmicu presedeli na klupi Aleksandar Ignjovski, sa jedne strane, i Miloš Jojić, sa druge strane, iako je Jirgen Klop najavio mogući nastup bivšeg igrača Partizana. Ipak, možemo očekivati njegov skoriji debi ako imamo u vidu nove povrede sa kojima se suočava Jirgen Klop.

Jojic

Slobodan Rajković i Gojko Kačar i dalje ne dobijaju priliku u svom Hamburgu, a kako stvari stoje, i neće skorije.

Ligu 1 je svakako obeležio Filip Đorđević. On je postigao gol kojim je dao nadu svom timu da može do boda u meču sa Lionom, ali je pred kraj meča i 'pocrveneo' pa je ta nada otišla u nepovrat. Slavila je ekipa za koju je Milan Biševac odigrao prvih 45 minuta meča, morao je van terena zbog povrede.

Spajić je bio solidan u ekipi Tuluza, odigrao je celu utakmicu i zaradio žuti karton. Pavle Ninkov je još uvek povređen, očekuje se njegov povratak u tim u nekom od narednih kola, a Dušan Veškovac, pridošlica iz Jang Bojsa u januarskom roku, nije ulazio u igru.

U holandskom šampionatu smo navikli na dobre igre Filipa Kostića i Dušana Tadića. Ipak, njih dvojica nisu uspeli da pomognu više svojim ekipama u porazima Groningena i Tventea od Herenvena i PSV-a. Kostić je napustio igru već u 45. minutu, dok je Tadić bio najbolje ocenjen igrač u svom timu.

Gudelj

Od ostalih, vredno pomena je debitantski nastup Uroša Đurđevića koji je proveo dva minuta na terenu. Nemanja Gudelj je odigrao čitav meč u porazu AZ Alkmara od Go Ahed Iglsa, dok je 23-ogodišnji Uroš Matić bio najbolje ocenjen igrač Brede u pobedi nad Rodom od 2:0.

Aleksandar Mitrović ništa nije uspeo da napravi protiv Kortrijka pa je zamenjen već u 64. minutu, ali je zato na drugoj strani dominirao 32-ogodišnji Nebojša Pavlović sa dve asistencije. Rezultat u meču Kortrijka i Anderlehta je bio 2:2. Bivši igrač Partizana, Branimir Petrović nije ulazio u igru za ekipu Kortrijka.

Novosađanin Dalibor Veselinović, jedna od udarnih igala Beverena, nije uspeo da postigne pogodak u meču sa Serkl Brižom, dok je zaboravljeni bivši mladi reprezentativac čijeg se gola protiv Šveđana rado sećamo, Miloš Marić, presedeo meč na klupi istog tima.

Miloš Kosanović, 23-ogodišnji štoper Mehelena, bio je odličan u svom timu u meču sa Leuvenom koji je završen rezultatom 0:0.

U Portugaliji je Aleksandar Miljković odigrao čitav meč za Bragu u pobedi tog tima 4:1 nad ekipom Žil Visentea, dok naši fudbaleri koji nastupaju za Benfiku nisu imali priliku da se pokažu zbog odloženog derbi meča protiv Sportinga.

U turskom šampionatu će večeras zaigrati Genčlerbirligi sa Tomićem, Petrovićem, Smiljanićem i Tošićem, dok je jedino na terenu za vikend bio Srđan Mijailović, bivši fudbaler Crvene Zvezde koji je odigrao celu utakmicu za svoj tim.

Mijailovic

Vladimir Stojković ponovo nije primio gol na meču između Plataniasa (za koji su nastupili Katai i Beljić) i Ergotelisa, Ostojić je odigrao ceo meč na poziciji štopera za Veriju koju predvodi Ratko Dostanić, izgubili su od Šćepovićevog Olimpijakosa, dok je Brana Ilić, jedan od najboljih igrača Janjine, bio jedan od boljih u pobedi svog tima protiv Panetolikosa.

Iz drugih liga izdvajamo učinak Stefana Šćepovića koji je ponovo pogodio za Hihon, bio je ovo njegov 17. gol u šampionatu.