Ocene - Drogba i Čeh obeležili finale

• 20. maj 2012.

• 00:28

Koliko god se mnogima ne dopadao način igre Čelsija, mora se priznati da su ''Plavci'' večeras bili jači za fenomenalne Didijea Drogbu i golmana Petra Čeha, asove koji su apsolutno zaslužili da u svojim biografijama imaju osvojenu titulu šampiona Evrope.

I jedan i drugi imali su večeras i kikseve koji su mogli skupo da koštaju njihovu ekipu, ali se ispostavilo da su se fenomenalno dopunjavali i da je propust jednog od njih, ovaj drugi vrlo brzo ispravljao.

Petr Čeh je tokom meča bio izuzetno siguran, izuzev u 83. minutu, kada je možda mogao bolje da reaguje posle udarca Milera. Ako taj detalj i pripišemo Čehu kao jedinu grešku, Drogba ju je anulirao samo pet minuta kasnije, postigavši izjednačujući gol.

Međutim, na startu prvog produžetka, Drogba pravi jedanaesterac nad Riberijem, ali sada Čeh nije dozvolio da njegov saigrač dobije ulogu tragičara i dao mu priliku da na kraju izraste u istinskog junaka.

Naravno, sve pohvale idu na račun i ostalih fudbalera Čelsija. Odbrana je ponovo predstavljala pravi ''zid'', ili kako možda neki više vole da kažu - ''autobus'' pred golom Čeha. Zato i  Ešli Kol pre svih, ali i sjajni Luiz i Kejhil zaslužuju sve pohvale. Bosingva je u par navrata opasno pretio po desnoj strani, ali nije bilo realizacije.

Na sredini, Mikel i Lampard su više bili orijentisani ka odbrambenoj liniji, kojoj su uspešno pomogli da izdrži nalete Bavaraca.

Bertran je u prvom poluvremenu imao i jednu situaciju kada je mogao ozbiljnije da ugrozi gol Nojera, ali ga je Lam osujetio u tome.

Huan Mata je svoj najveći doprinos trijufu dao u 88. minutu, kada je ''kao na tacni'' poslužio Drogbu za izjednačenje na 1:1.

Kalu je u dva navrata mogao da ugrozi gol Bajerna, ali se nije najbolje snašao u tim situacijama.

Od rezervista, Tores je ostavio najbolji utisak i možda je, kako neko reče, Di Mateo trebalo i ranije da ga uvede, a ne tek u finišu regularnog toka.

Kad je u pitanju poraženi tim Bajerna, golman Nojer je pokazao veliku sigurnost, kako tokom meča, tako i u penal seriji. Čak se osmelio da izvede i jedanaesterac i - pogodio. Za primljeni gol ne snosi krivicu.

I kapiten Filip Lam ostavio je sjajan utisak. U nekoliko navrata pripremao je velike šanse svojim napadačima, ali oni nisu umeli da savladaju Čeha, pre svih Olić i Gomez tokom produžetaka.

Boateng je ostavio solidan utisak, ali mu se Drogba iskrao u 88. minutu kod izjednačujućeg gola. Kontento sasvim solidan, kao i Timoščuk, a Švajnštajger je na kraju postao pravi tragičar, pošto nije iskoristio jedanaesterac u petoj seriji.

Kros je bio zapažen, trudio se, imao nekoliko odličnih pokušaja, ali ne i sreće da neki od njih bude i realizovan.

Šta reći o Arjenu Robenu... Kako se i očekivalo, Holanđanin je pravio dosta problema odbrani Čelsija, imao je nekoliko odličnih prilika, ali je najbolju prokockao u produžetku kada mu je Čeh odbranio šut sa bele tačke.

Tomas Miler se vodećim golom iskupio za neke promašaje, a odmah zatim ga je trener izveo iz igre, nadajući se da je posao maltene završen.

Frank Riberi je imao konkretan doprinos u vidu iznuđenog jedanaesterca, ali nije imao snage da meč odigra do kraja svih 120 minuta.

Mario Gomez je imao sjajnu golgetersku sezonu, ali kada je trebalo da je potvrdi na najbolji način, u tome nije uspeo. Nekoliko odličnih prilika je prokockao i on je svakako još jedan od tragičara u redovima Bajerna.

Jup Hajnkes očigledno nije pogodio sa rezervistima. Čim je ušao Van Bujten Bajern je primio gol, dok Olić nije iskoristio stopostotnu šansu u produžetku, da bi u penal-seriji njegov udarac odbranio golman Čelsija...

Sve u svemu, mnogo uzbuđenja priredili su nam fudbaleri Bajerna i Čelsija, a kako god nekima izgledalo, ''Plavci'' večeras zasluženo slave.

Bajern: Nojer 7.5, Lam 7.5, Boateng 7, Timoščuk 7, Kontento 7, Švajnštajger 6.5, Kros 7, Roben 7, Miler 7 (Van Bujten 6), Riberi 7 (Olić 5.5), Gomez 5.5.

Čelsi: Čeh 8, Bosingva 7, David Luiz 7.5, Kejhil 7, Kol 8, Mikel 7, Lampard 7, Bertran 7 (Maluda 6.5), Mata 7, Kalu 6.5 (Tores 7), Drogba 8.5.