"La Desima" - Real Madrid je šampion Evrope!

• 24. maj 2014.

• 23:22

Fudbaleri Real Madrida savladali su Atletiko Madrid u finalu Lige šampiona posle produžetka i tako stigli do desete jubilarne titule u najkvalitetnijem evropskom klupskom takmičenju.

Sezona iz snova koju je Atletiko Madrid imao do večerašnjeg finala Lige šampiona završena je teškim porazom od gradskog rivala iako je "Jorgandžije" od trofeja delilo svega stotinak sekundi.

Fudbaleri Real Madrida savladali su Atletiko Madrid rezultatom 4:1 (0:1, 1:1) posle produžetaka čime su stigli do desetog trofeja u Ligi šampiona u bogatoj klupskoj istoriji!

Real Madrid
- Kasiljas, Karvahal, Ramos, Varan, Koentrao (od 59' Marselo), Kedira (od 59' Isko), Modrić, Di Marija, Bejl, Ronaldo, Benzema (od 79' Morata)

Atletiko Madrid - Kurtoa, Huanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis (od 83' Aldervirld), Gabi, Tijago, Raul Garsija (od 66' Sosa), Koke, Košta (od 9' Adrian), Vilja

Uvertira za finale Lige šampiona napravljena je četrdesetak minuta pre početka utakmice kada su klubovi obelodanili sastave ekipa. U tom trenutku postalo je jasno da će Atletiko početi utakmicu sa Dijegom Koštom ali bez Arde Turana koji se nije našao ni na klupi za rezrvne igrače.

Karlo Anćeloti izveo je, više-manje, očekivanu postavku jer se očekivalo da oporavljeni igrači budu u timu a da Pepe ne počne meč jer još uvek nije bio 100% spreman za okršaj sa gradskim rivalom.

Kada su glavni akteri i pozornica bili spremni za početak, predstava na stadionu "Da Luš" mogla je da počne.

Uvodni minuti finalnog susreta Lige šampiona za sezonu 2013/2014 proticali su u međusobnom opipavanju pulsa fudbalera dva tima i bez poteza kojim bi se rizikovala greška i rani zaostatak.

Pompa koja se podigla oko Dijega Košte i njegovog dolaska u Beograd na terapiju kod doktorke Marijane Kovačević trajala je do 9. minuta jer je u tom trenutku naturalizovani Španac pokazao da nije spreman da nastavi sa igrom i prepustio svoje mesto u timu Adrijanu Lopezu.

U prvih pola sata igre nisu se mogle videti ozbiljnije prilike a pokušaji Luke Modrića i Kristijana Ronalda iz prekida završili su u sigurnim rukama Tiba Kurtoe.

Najbolju priliku koju su izabranici Karla Anćelotija stvorili u prvom delu susreta propustio je Geret Bejl. Tijago je poslao poprečnu loptu koju je Velšanin presekao i stuštio se ka šesnaestercu Atletika ali je usledilo odugovlačenje i potom loš udarac koji odlazi pored stative.

Iako je iskusni strateg Real Madrida postavio igru tako da korneri Atletika budu branjeni uz maksimalnu opreznost i sa ciljem da lopta što pre završi daleko od Ikera Kasiljasa, fudbaleri Kraljevskog kluba poneli su se kao kadeti u 36. minutu.

Lopta je posle kornera zaista završila van šesnaesterca, ali je onda ista vraćena na nekih sedam, osam metara gde je Dijego Godin nadskočio Varana i lobovao zbunjenog Kasiljasa koji je napustio liniju i direktno kumovao vodećem golu Atletiko Madrida.

Do odlaska na odmor Real Madrid nije uspeo da se oporavi od šoka pa je Adrian lako mogao u 41. minutu da drugi put zatrese Kasiljasovu mrežu ali je lopta otišla preko gola pa se na odmor otišlo sa minimalnom prednošću Atletika.

Već na startu drugog dela igre postalo je jasno da će Real Madrid morati da krene otvorenije na šta su izabranici Dijega Simeonea bili spremni i zapravo prvi stigli do prilike za postizanje gola.

Nedugo nakon loše izvedenog voleja Raula Garsije Real Madrid stiže do šanse da iz prekida dođe do izjednačenja ali udarac Kristijana Ronalda završava u korneru posle intervencije Tiba Kurtoe.

Na isteku sat vremena igre Karlo Anćeloti pravi dvostruku izmenu kojom nedvosmisleno pokazuje nameru da njegov tim zaigra još agresivnije. Umesto Koentraa i Kedire na terenu su se našli Marselo i Isko.

Znatno otvorenija igra Real Madrida u nastavku donela je veliki broj opasnih situacija pred golom Tiba Kurtoe ali nijedan od upućenih udaraca ka golu nije bio dovoljno dobar da ugrozi sigurnog Belgijanca pa se u poslednjih deset minuta utakmice ušlo sa minimalnom prednošću Atletika.

Usledila je grčevita borba Atletiko Madrida da zadrži minimalnu prednost a sve je išlo u pravom smeru do zaostavnog vremena. Kujpers je pomalo neopravdano produžio utakmicu za pet minuta a onda je usledio šok za "Jorgandžije".

Korner u 93. minutu izveo je Luka Modrić a Serhio Ramos biva najviši u skoku i šalje loptu glavom u donji desni ugao gola Tiba Kurtoe za izjednačenje Real Madrida i nastavak utakmice kroz produžetke!

Pogodak koji je Real Madrid postigao u nadoknadi vremena može se okarakterisati kao zaslužen jer je u drugom delu susreta samo jedan tim nastojao da dođe do pogotka dok je onaj drugi bio usmeren na odbranu stečene prednosti.

Prvi produžetak doneo je konkretniji i agresivniji Real Madrid a najozbiljiniji pokušaji za postizanje gola bili su Ronaldov udarac posle prekida i udarac glavom koji je Varan uputio u poslednjim sekundama prvog dela doigravanja.

Atletiko je u prvih deset minuta prvog produžetka delovao zbunjeno pa su izabranici Dijega Simeonea uspeli da vežu tek šest tačnih pasova u tom vremenskom periodu ali su se trgli u poslednjih pet minuta kada je težište igre preneseno na polovinu Real Madrida.

Drugi produžetak doneo je rasplet i označio totalni krah Atletiko Madrida za svega deset minuta. Golovima Gereta Bejla, Marsela i Kristijana Ronalda sa penala Real stiže do znatno ubedljivije pobede no što je to zaslužio ali se mora priznati da trofej na kraju ide u prave ruke iako je Atletiko bio na stotinak sekundi od senzacije i trijumfa.