Kiša golova na derbiju na 'Filips Areni'

• Autor: Boban Filipović

• 17. decembar 2014.

• 23:30

Fejenord dva puta vodio u Ajndhovenu i imao prednost na poluvremenu, PSV okrenuo rezultat u svoju kosrist u nastavku, gosti poravnali u poslednjem minutu regularnog dela meča, ali lider Eredivizije u sudijskoj nadoknadi osvaja ceo plen. Fantastičan meč, het-trik Luka De Jonga, meč viner Memfis Depaj.

Derbi 16. kola holandskog šampionata odigran je na 'Filips Areni' i u potpunosti opravdao očekivanja.

Naime, od kada je PSV pre nešto više od četiri godine savladao Fejenord sa neverovatnih 10:0, klub iz Roterdama nije izgubio ni jednu utakmicu od velikog rivala iz Ajdhovena sve do večeras, kada je viđena prava drama na terenu.

Gosti su bolje ušli u meč što je krunisano vođstvom u 13. minutu igre.

Klasi je odigrao odličan pas u prazno za Elvisa Manua koji izalzi sam pred golmana Zotea, obilazi ga, ne šutira baš najsrećnije, Bruma je imao svo vreme ovog sveta da izbaci loptu u polje, ali je i klizav teren učinio svoje, bivši igrač Čelisja se okliznuo u odsudnom trenutku i lopta je završila u mreži - 0:1.

Nedugo potom, još jedan bivši 'Plavac', iskusni Halid Bularuz imao je dobru priliku da duplira prednost Fejenorda, ali je iz izgledne pozicije šutirao 'bekoviski', lopta je otišla daleko preko gola.

Taj momenat je prenuo domaćina koji uspostavlja kontrilu na terenu i u 22. minutu stiže do izjednačenja.

Vajnadlum je odigrao fenomenalan duli pas sa Viljemsom, pa pravovremeno uposlio De Jonga koji iz tuče iz prve i cepa mrežu gola Vermera.

Gosti su se žalili smatrajući da je napadač PSV-a napravio prekršaj u borbi za poziciju, ali sudija Kujpers pokazuje na centar.

Ipak, Fejenord do odlaska na odmor uspeva da vrati prednost. Đordi Klasi je ponovo u ulozi asistenta, ponovo sjajan pas u prostor kroz sredinu, a egzekutor je ovog puta povratnik iz Aston Vile Marokanac Karim El Ahmadi - 1:2.

klasi

Prvih 15 minuta igre u nastavku nije bilo preomene rezultata, a onda u razmaku od 120 sekundi Luk De Jong sa dva gola glavom pravi preokret. Prvi put ga je Depaj pogodio u trepavicu, a potom je bio najviši u skoku nakon kornera koji je izveo odlični levi bek Džetro Viljems - 3:2. Het-trik centarfora koji se vratio u holandski fudbal posle neslavne epizode u Njukaslu.

Goste iz Roterdama je to dotuklo, njihovi napadi bili su jalovi, četa Filipa Kokua se svesno povukla i postavila tako da reši utakmicu iz kontranapada, jedan odličan je sevnuo, Đorđino Vajnaldum, inače Fejenordovo dete, izlazi oči u oči sa Vermerom, želeo je da bude atraktivan, pokušao je lobom, ali je to učinio loše, te promene rezultata nema.

Fejenord kreće u finišu na sve ili ništa, trener gostiju Ruten je sve karte bacio na napad, isplatilo se - u 90. minutu meča njegov tim dolazi do izjednačenja za koje je najzaslužnija 'turska veza'.

Iz jedne akcije posle auta lopta stiže u šesnaesterac domaćina, rezervista Basakčioglu sa druge stative glavom asistira Kazimu Ričardsu, koji se sa pola meta od gola poklanja  i poravnava rezultat - 3:3.

Osokoljeni gosti u izrazito napadačkoj formaciji kreću po sva tri boda, ali što bi rekao naš narod - 'ko hoće veće, izgubi iz vreće'. Tako i bi.

Sevnula je kontra domaćih u 93. minutu, rezervista Jozefson  je mogao sam da reši situaciju, ali je procenio da je pametnije da proigra Memfisa Depaja koji je natrčavao iz drugog plana, mudra odluka, nova zvezda holandskog fudbala pogađa nebranjenu mrežu sa peterca za konačnih 4:3 i donosi trijumf PSV Ajndhovenu.

Fantastičan derbi, skauti velikih klubova koji su bili večeras na 'Filips Areni' će imati o čemu da referišu nadređenima.

Nakon 16. odigranih kola PSV je lider Eredivizije sa 40 osvojenih bodova, branilac titule šampiona Holandije, Ajaks, ima četiri manje i nalazi se na drugoj poziciji. Fejenord je četvrti na tabeli sa 28 bodova.