KAN - I Burkina Faso ide u finale!

• 06. februar 2013.

• 22:18

Posle Nigerije, plasman u finale Kupa Afrike izborila je i Burkina Faso, koja je posle penal-serije u veoma uzbudljivoj utakmici savladala Ganu. Posle 90 minuta rezultat je bio 1:1, ostalo je tako i posle produžetaka, uz brojne šanse na obe strane, a posle penala Burkina Faso je slavila sa 4:2!

''Blek Starsi'' su u ovaj meč ušli kao favoriti, ali to nisu potvrdili na terenu tokom meča.

Gana je povela već u 13. minutu iz jedanaesterca, golom Vakasoa, a izjednačenje Burkini Faso doneo je Banse, koji je posle greške rivala na sredini terena, udarcem sa ivice kaznenog prostora savladao golmana Daudu - 1:1.

Ovaj rezultat ostao je na snazi posle 90 minuta, pa se ušlo u produžetke. Dodatnih pola sata bili su veoma zanimljivi i uzbudljivi, ali golova više nije bilo. Banse je tokom drugog produžetka imao fenomenalnu priliku, svi su već ''videli'' loptu u mreži, ali se na gol liniji stvorio Aful i fenomenalnom intervencijom odbio loptu iznad prečke.

Pravu buru doneo je sam finiš drugog produžetka. U 117. minutu Pitrojpa je bio u odličnom prodoru, oboren je na ulasku u kazneni prostor, ali umesto jedanaesterca, dobio je drugi žuti, odnosno crveni karton!

Dva minuta kasnije Asamoa Đan je posle centaršuta sa leve strane glavom poslao loptu tik pored stative, a poslednju šansu pre penal-serije imao je Banse na drugoj strani, ali opet nije bio precizan.

Jedanaesterci su se, međutim, pokazali kao velika slabost ''Blek Starsa'', čak tri puta su bili neprecizni, što je jednostavno moralo da bude kažnjeno.

Burkina Faso je ostvarila istorijski trijumf plasmanom u finale Kupa Afrike, gde će se za titulu boriti sa selekcijom Nigerije.