Ivanović doneo titulu Čelsiju!

• Autor: Filip Mitrović

• 15. maj 2013.

• 22:41

Pogotkom Branislava Ivanovića u sudijskoj nadoknadi, Čelsi osvojio trofej Lige Evrope savladavši Benfiku rezultatom 2:1 i postao prvi tim koji je posle trofeja Lige šampiona osvojio naredne sezone i 'manje atrkativno' evropsko klupsko takmičenje.

Finalni meč Lige Evrope između Čelsija i Benfike odigran je na "Amserdam Areni" pred preko 50 hiljada gledalaca. Posle velike borbe i velike drame u finišu 'Plavci' su golom Baneta Ivanovića došlo do trofeja. Čelsi - Benfika 2:1.

Benfika je bolje ušla u meč, Portugalci su vršili konstantan pritisak u prvih 20-ak minuta, lopta je konstanto na polovini 'Plavaca', ali je nedostajala kvalitetna završnica da bi se ozbiljnije ugrozio gol Čeha. Zapretio je Gaitan sa 15-ak metara, ali traljavo, beležimo još par napetih situacija u šesnaestercu Čelsija, ali bez naročitog učinka.

celsi benfika

'Plavci' sredinom prvog dela uspostavljaju ravnotežu, Mata je zapretio udarcem iz daljine, ali je Artur uspeo da spreči gol.

oskar

Sve u svemu, Benfika ima više od igre, ali posle prvih 45 minuta nema golova.

U drugi deo igre lisabonski 'Orlovi' ulaze odlučnije od svojih rivala, stvaraju poluprilike, ali Čeh je i dalje nesavladan. Kardoso je postigao gol glavom u 50 minutu, ali je on poništen zbog opravdano dosuđenog ofsajda.

kardoso

Međutim, Čelsi se od tog trenutka trgao, uspostavio ravnotežu i iz takve igre došao do prednosti u 59. minutu. Fernanda Toresa sjajno upsolio Mata, ovaj izašao sam pred Artura, zalomio ga i iskosa sa desne strane poslao loptu u mrežu za 1:0.

tores

Benfiku to nije ni malo poremetilo, odmah su krenuli da diktiraju tempo i nakon jedne kombinacije Salvija i Kardoza, lopta pogađa Aspilikuetu u ruku, a sudija bez razmišljanja pokazuje na belu taču. Oskar Kardoso je siguran, šutira snažno po sred gola i poravnava na 1:1. Igrao se 67. minut.

kardoso

Osam minuta kasnije sporna situacija u kaznenom prostoru Portugalaca, pao je Tores, ali arbitar Kujpes samo odmahuje rukom. U ovoj situaciji povredio se Garaj, koji je morao van igre.

U 81. minutu Kardoso je uputio sjajan 'drop kik' sa 20-ak metara, čeh je na visini zadatka i odbija loptu u korner. Paragvajski napadač je posle udarca sa ugla ponovo u šansi, ali nema promene rezultata.

Tri minuta pre kraja regularnog dela meča Frenk Lampard uputio je pravu bombu sa preko 25 metara, ali je ovaj odličan pokušaj završio na prečki.

Kjučni momenat dogodio se 92. minutu - posle kornera sa desne strane koji je izveo Huan Mata najviši u skoku bio je srpski reprezentativac Branislav Ivanović i doneo trofej svojoj ekipi.

ivanovic

Benfika je imala jedan napad i nadu da izbori produžetak, ali se rezultat nije promenio.

Čelsi je tako posle tri izubljena finala ove sezone (Superkup Evrope, KOmjuniti Šild, klupsko prvensto sveta), u četvrtom pokušaju ipak uspeo da osvoji trofej i postao prvi tim u istoriji koji je nakon Lige šampiona, uspeo da se okiti titulom prvaka Lige Evrope.

Podestimo, Benfika je u pretposlednjem kolu nacionalnog prvenstva izgubila od Porta i tako vrlo  verovatno ostala bez titule u portugalskom šampionatu, a sada ju je ista sudbina zadesila i u finalu Lige Evrope. Vredi pomenuti da je naš Nemanja Matić odigrao veoma dobro ovaj finalni meč.

Golove s amsterdamskog finala pogledajte OVDE.