Francuzi ''petardom'' prekinuli islandski san, sledi finale pre finala!

• Autor: Milovan Longinov

• 03. jul 2016.

• 22:50

Fudbaleri Francuske poslednji su polufinalisti Evropskog prvenstva pošto su na ''Sen Deniju'' pobedili selekciju Islanda rezultatom 5:2 (4:0).

Francuzi će se u borbi za finale sastati sa selekcijom Nemačke u četvrtak u 21 sat, dan ranije u istom terminu igraju Portugal i Vels.

Selekcija Francuske je pitanje pobednika rešila već posle prvih 45 minuta kada je imala prednost od četiri gola. U nastavku su postigli još jedan, a Islanđani su postigli dva pogotka preko Sigtorsona i Bjarnasona.

Strelci za Francuze bili su Žiru 2x, Pogba, Paje i Grizman, a sve pogotke pogledajte OVDE.

Već u 12. minutu Žiru je iskoristio odličan pas Matuidija i kroz noge matirao golmana Haldorsona.

Nije se dugo čekalo do narednog gola, pošto je u 20. minutu Pogba bio najviši u skoku posle Grizmanovog kornera i glavom zakucao loptu u mrežu.

Islanđani se nisu predavali, pokušavali su da priprete, uglavnom posle autu i slobodnih udaraca. Upravo iz jedne takve situacije posle auta, Bovarson je uleteo iz drugog plana i sa pet metara šutirao preko gola.

Ipak, finiš prvog dela igre ponovo je pripao razigranim Francuzima koji su za dva minuta postigli još dva gola i rešili sve dileme.

U 43. minutu, Grizman je odložio loptu za Pajea, a ovaj sa 18 metara pogodio sam ugao za 3:0.

U poslednjim trenucima prvog dela igre, Pogba je uputio odličan dubinski pas, Žiru je prelepo propustio za Grizmana koji izlazi sam na golmana i lobom pogađa za 4:0.

Pogba

Drugo ploluvreme počelo je takođe uzbudljivo, naročio kada su Islanđani uspeli da postignu počasni pogodak.

U 56. minutu Sigurdson je sa desnog krila pronašao Sigtorson, a ovaj na prvoj stativi pogodio za 4:1.

Ipak, samo tri minuta kasnije, Francuzi su ponovo imali četiri gola prednosti. Paje je izveo slobodan udarac, a Žiru nadskočio golmana i čitavu odbranu Islanda za 5:1, da bi odmah potom napustio teren i ustupio mesto Žinjaku.

U poslednjih pola sata tempo igre je očekivano pao, Francuzi su čuvali snagu za polufinale, a Islanđani su strpljivo čekali još neku svoju šansu i sredinom drugog poluvremena rezervista Ingason je imao odličnu priliku, ali je njegov udarac glavom zaustavio Ljoris.

Jedan od najlepših renuaka na meču dogodio se u 83. minutu kada je u igru ušao legendarni Eidur Gudjonsen, kome je ovo bio 88. nastup za nacionalni tim.

Samo minut kasnije, Islanđani su smanjili na 5:2. Skulason je cenrirao sa levog boka, a na pravom mestu našao se Bjarnason i glavom matirao Ljorisa.

Francuska (4-2-3-1): Ljoris 6 - Sanja 6, Umtiti 6, Koščelni 6 (Mangala 72 -), Evra 6 - Pogba 8, Matuidi 6,5 - Sisoko 6, Grizman 8,5, Paje 8 (Koman 80 - ) - Žiru 8 (Žinjak 60 -).

Island (4-4-2): Haldorson 5 - Sevarson 5, Arnason 5 (Ingason 45 - 5,5), R. Sigurdson 5,5, Skulason 6 - Gudmundson 5,5, G. Sigurdson 6, Gunarson 6, Bjarnason 6,5 - Sigtorson 6,5 (Gudjonsen 84 - ), Bodvardson 5, (Finbogason 45 - 5,5).