• Autor: Nikola Miloradović

• 26. januar 2018.

• 20:56

Košarkaši Crvene zvezde mts slavili su u 20. kolu Evrolige na svom parketu protiv vicešampiona Evrope!

"Crveno-beli" su na parketu dvorane "Aleksandar Nikolić" na pleća bacili aktuelnog vicešampiona Grčke i Evrope, ekipu Olimpijakosa. Bilo je 89-78 za izabranike Dušana Alimpijevića.

Olimpijakos je bolje otvorio utakmicu, poveli su sa 6-10, ali je Zvezda, nakon tajm auta, uzvratila serijom 9-0.

Usledile su dve trojke Robertsa i jedna trojka Ročestija, da bi nakon dva pogođena penala Papanikolaua gosti iz Pireja poravnali rezultat.

Usledila je luda trojka Ognjena Dobrića u poslednjim sekundama napada, pogodio je bek Zvezde šut za tri od table, uzvratio je Papanikolau novim poenima, da bi Zvezda četvrtinu zatvorila poenima Ročestija i Enisa za 24-20.

Početkom druge deonice i svoje prve poene u dresu Crvene zvezde mts upisao je novajlija Alen Omić, iskusni centar dobio je i ovacije sa tribina nakon svojih prvih poena.

Odlično je zaigrao Dilan Enis u drugom kvartalu, sa njegovih sedam poena Zvezda je stigla i do dvocifrene prednosti, a nakon poena Stefana Jankovića poveli su domaći košarkaši i sa 12 poena razlike (38-26).

Na kraju Zvezda na odmor odlazi sa devet poena viška, bilo je 43-34 u korist srpskog šampiona nakon 20 minuta.

Na startu drugog poluvremena, trojku pogađa Spanulis, uzvratio je Davidovac sa dva poena, a onda je nakon faula Davidovca nad Robertsom trener "crveno-belih" Dušan Alimpijević zaradio dve tehničke zbog prigovora i ulaska na teren, te je njegov asistent Topić morao da vodi ekipu do kraja susreta.

Roberts je realizovao četiri vezana penala, približio je Olimpijakos na samo četiri poena zaostatka, a par minuta kasnije nakon novih poena američkog beka gosti dolaze na minus od svega jednog poena.

Nakon toga, videli smo jednu pravu majstoriju Tejlora Ročestija, iznudio je tri slobodna bacnja na polovini terena, naterao je Strelnijeksa da napravi faul, a pritom je zategao šut ka košu.

Pogodio je tri penala, Strelnijeks je u narednom napadu izgubio loptu, a onda je Enis trojkom odlepio Zvezdu na +7.

Ipak, gosti iz Pireja ponovo prilaze na minus od samo jednog poena, nakon trojke Strelnijeksa, a na oko dva minuta do kraja dolaze i do preokreta, nakon zakucavanja Milutinova.

Uletela je Zvezda u kontra ritam, Vilčer je trojkom odveo Oli na +4, nakon poena Mancarisa sa linije penala bilo je i +6 za goste.

Sa tom prednošću su gosti i otišli na odmor pred poslednji kvartal, kako Zvezda nije uspela da iskoristi naredni napad (57-63).

Sa puno enegrije su košarkaši Zvezde ušli u poslednjih 10 minuta, da bi poenima Jankovića nakon četiri minuta igre prišli na samo poen zaostatka viceprvaku Grčke.

Odlično su domaći košarkaši odigrali odbranu u narednom napadu, da bi potom došli i do preokreta, pogodio je Matijas Lesor nakon ofanzivnog skoka (69-68).

Otišla je Zvezda i na +5 (76-71), taj rezultat je bio na snazi neko vreme.

Uspevala je Zvezda da održi pomenutu prednost, nakon poena Dangubić na dva minuta do kraja bilo je 80-75 za srpskog šampiona.

Na minut i po do kraja Bjelica pogađa dva penala i odvodi Zvezdu na +7.

Odbranila se Zvezda, da bi u narednom napadu Dilan Enis pogodio trojku preko Robertsa, za +10 na 45 sekundi do kraja susreta!

Papanikolau je omašio trojku u narednom napadu, Roberts je potom napravio faul i poslao Enisa na liniju penala, postalo je jasno da će Zvezda slaviti.

Enis je pogodio prvi penal, drugi je promašio, ali ga je popravio Lazić, Zvezda je otklonila sve sumnje i upisala osmi trijumf u EL ove sezone.

Najefikasniji Dilan Enis, koji je istakao i kandidaturu za najkorisnijeg igrača 20. kola, postigao je 21 poen, upisao i osam skokova, kao i pet asistencija, uz samo jednu izgubljenu loptu. Imao je i odlične procente šuta (4/6 za dva, 4/6 za tri), sve to za indeks korisnosti 31.

Pratili su ga Nemanja Dangubić i Ročesti sa po 11 poena, po devet su dodali Dejan Davidovac, Milko Bjelica i Matijas Lesor, treba pomenuti i Stefana Jankovića koji je pogađao u bitnim trenucima, upisao je šest poena, ali je doneo i vrlo bitno energiju, kako u odbrani tako i u napadu.

Novajlija Alen Omić je meč završio sa šest poena i šest skokova i dokazao da će biti veliko pojačanje za srpskog šampiona u nastavku sezone.

Kod gostiju 16 poena Spanulisa, 14 je dodao Roberts, 12 Papanikolau, dok je sa 10 dvocifren bio i Kajl Vilčer.