• 14. avgust 2012.

• 14:15

• Izvor: Sportske.net, KSS

Pad koncentracije u finišu naše juniore mogao da košta pobede protiv Italijana. Večeras protiv Litvanije nećemo imati vremena za ispravke.

Reprezentacija Srbije ostvarila je veoma važnu pobedu na startu druge faze Evropskog prvenstva koje se održava u Litvaniji i Letoniji za igrače do 18 godina. Izabranici selektora Dejana Mijatovića u okviru prvog kola grupe „E“ savldali su u Viljnusu selekciju Italije i stigli na korak od plasmana u četvrtfinale. Srpski juniori su krajem prve četvrtine prešli u vođstvo, igrali sve bolje, konstantno povećavali prednost koja je krajem treće deonice iznosila 18 poena razlike, ali je u poslednjoj četvrtini došlo do velikog pada koncentracije, tako da su do trijumfa i bodova stigli tek posle uzbudljive završnice: Srbija U18 – Italija U18 78:74 (19:17, 21:16, 22:14, 16:27).

Uvodni minuti susreta pripali su selekciji Italije koja je ostvarila prevlast u skoku i bila na startu meča preciznija u napadačkim akcijama. Mladi „azuri“ imali u sedmom minutu i četiri poena prednosti (8:12). Ubrzo su srpski juniori nametnuli željeni ritam, zaigrali čvršće u odbrani i preko Nikole Radičevića i Luke Anđušića koji je pogodio dve trojke preokrenuli rezultat početkom drugog perioda (22:17). Kako je utakmica odmicala Srbija je sve više dominirala i skok igri, Nikola Čvorović i Dušan Ristić uhvatili su nekoliko važnih lopti u napadu što su uspeli da materijalizuju za prednost od sedam poena razlike posle prvog poluvremena- 40:33.

Selekcija Italije imala je na startu drugog dela meča sve više problema u napadu, bekovi rivala su sve teže nalazili prava rešenje protiv naše agresivne odrbane, dok su Nikola Čvorović i Nikola Janković bili sve efikasniji, a posle trojke Radičevića u 29. minutu Srbija je stigla do ubedljive prednosti od 18 poena razlike – 59:41. Međutim, usledio je period veoma loše igre srpskih juniora u finalnoj deonici, koju je obeležilo pregršt grešaka i promašaja, pogotovo sa linije slobodnih bacanja (20-35), što su Italijani koji su znatno ubrzali igru, iskoristili da u 36. minutu smanje zaostatak na 68:65 i duel uvedu u neizvesnu završnicu. Izabranici selektora Mijatovića uspeli su ipak da sačuvaju pobedu i osvoje dragocene bodove, najviše zahvaljući kapitenu Radičeviću koji je u poslednja četiri minuta postigao čak 11 poena.

- Očekivali smo tešku utakmicu posle poraza od selekcije Španije koji je ipak ostavio dosta traga na psihološkom planu. Igrali smo dosta dobro većim delom meča, na isteku 30. minuta imali ogromnih 18 poena prednosti. Italijani su tada postigli trojku sa centra terena koja im je bukvalno dala krila. U poslednjoj četvrtini nepotrebno se uvukla nervoza u naše redove, počeli smo da grešimo, promašujemo slobodna bacanja, u samom finišu čak šest puta zaredom bili neprecizni. Ipak, pokazali smo karakter kad je bilo najpotrebnjie, uspeli da zaustavimo rivala koji je bio u strahovitom naletu i dođemo do bodova koji nas približavaju četvrtfinalu – istakao je selektor juniorske reprezentacije Srbije, Dejan Mijatović .

SRBIJA U18: Radičević 24 (4 sk), Pot 8 (3 sk), Đukanović, Rebić 2, Čvorović 10 (9 sk), Kutlešić, Anđušić 10, M. Janković, N. Janković 14 (12 sk), Andrić, Ristić 8 (7 sk), Šalić 2.

ITALIJA U18: Bianći, Amato 8, Kandusi 7, Lakuintina 15 (12 sk, 5 as), Venkato 2, Prokaoći 6, Turel 2, Biankoni, Imbro 7, Fontekio 12,
Pipitone 2, Tesitori 13 (10 sk).

U drugom kolu grupe „E“ reprezentacija Srbije u utorak od 18:00 časova u Viljnusu igra protiv selekcije Litvanije.