RAMPA Gasolu i ''Furiji''! Hrvati šokirali favorita!

• 08. avgust 2016.

• 01:55

Dramatičnu borbu vodile su selekcije Hrvatske i Španije u meču prvog kola Grupe B na Olimpijskim igrama. Na kraju, triujumf Hrvatske.

Posle velike borbe koja je rešena bukvalno u poslednjoj sekundi, reprezentacija Hrvatske je rezultatom 72:70 savladala favorizovanu Španiju u prvom kolu Grupe B na olimpijskom turniru.

Predvođeni sjajnim tandemom Pau Gasol-Nikola Mirotić, Španci su već u prvoj četvrtini stekli značajnu prednost od dvanaest poena razlike (20:8), ali su do kraja ovog dela igre izabranici Ace Petrovića uspeli da smanje na 21:13.

Sličan razvoj događaja i u drugoj četvrtini, ''Furija'' je kontrolisala rezultat i pogotkom Gasola na nešto manje od minut pre kraja poluvremena, ponovo su stigli na ''plus 12'' - 38:26.

Međutim, Hrvatima je bilo dovoljno preostalih četrdesetak sekundi do odlaska na odmor, da ovaj zaostatak prepolove. To su učinili zahvaljujući trojkama, najpre Bojana Bogdanovića, a onda i Marija Hezonje u poslednjoj sekundi prvog poluvremena, za 38:32 posle 20 minuta igre.

Činilo se i tokom većeg dela treće četvrtine da neće biti neizvesnosti, pošto su Španci na 02:49 pre kraja ovog dela igre, poenima Klavera stigli i do 14 poena viška - 50:36.

Ali, kao po pravilo, finiš četvrtine opet je doneo pad u igri ''Furije'', što Hrvati obilato koriste i stižu na obećavajućih 51:47.

To je bila najava onoga što smo gledali u poslednjih deset minuta, kada je selekcija Hrvatske potpuno uhvatila priključak i trojkom Bogdanovića povela sa 62:60 na nešto više od četiri minuta pre kraja.

Odmah je trojkom uzvratio i Gasol, da bi Španci nešto kasnije poveli i sa 67:64. Ali, tu opet staju i Hrvatska sa pet vezanih poena, uz odličnu odbranu, pravi novi preokret - 67:69 na ulasku u poslednji minut!

Mogao je potom Dario Šarić da reši sve dileme, nije pogodio za tri poena, ali greše i Španci, pa Hrvatska stiže na prag pobede!

Krunoslav Simon je preuzeo glavnu ulogu u tim trenucima, pošto je najpre poentirao iz kontre za vođstvo, a onda je i oba puta bio precizan sa linije penala na 17 sekundi pre kraja, kada su Hrvati stigli na ''plus četiri'' - 71:67!

Usledio je tajm-aut, a posle njega, Nikola Mirotić vraća dramu na 12 sekundi pre kraja, pogodivši trojku za 71:70!

Naravno, sledi hrvatski tajm-aut, pa faul na Šariću koji pogađa jedno slobodno bacanje za 72:70, a onda je u poslednjoj sekundi ''rampom'' zaustavio Gasola i tako ''overio'' trijumf Hrvatske!

Šarićevu blokadu koja je rešila pitanje pobednika, možete da pogledate OVDE.

Bojan Bogdanović je, kao i obično, bio najefikasniji u selekciji Hrvatske sa 23 poena, odličan je bio i Darko Planinić sa 11 poena i šest skokova, a Kruno Simon je meč završio sa 10 poena.

S druge strane, Špancima nisu bili dovoljni ni 26 poena Pau Gasola, ni 19 Nikole Mirotića.

Podsetimo, takmičenje u ovoj grupi otvorili su Litvanci i Brazilci. Litvanija je taj meč dobila sa 82:76, a od 03:30h igraju Argentina i Nigerija.