Litvanci sprečili preokret Novozelanđana!

• Autor: Janko Glavonjić

• 07. septembar 2014.

• 17:59

Košarkaši Litvanije plasirali su se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Španiji, pošto su posle velike borbe u drugom poluvremenu sprečili veliki povratak Novog Zelanda i slavili rezultatom 76:71, po četvrtinama (23:9, 13:17, 22:24, 18:21).

Litvanci su u prvoj deonici potpuno nadigrali Novi Zeland. Počelo je sa 5:0, Novi Zeland se vratio na 7:5, ali je onda usledila ogromna serija Litvanije do kraja prve četvrtine, koja je završena rezultatom 23:9. Novi Zeland nije imao rešenja za centre Litvanije, a istovremeno ih šut nije služio, pa je ovaj rezultat razumljiv.

U prvoj četvrtini se desila i povreda Mačiulisa, kojem je pukla arkada posle jednog žestokog duela, ali se Litvanac ipak vratio u igru u drugom poluvremenu.

U drugoj četvrtini Litvanija je otišla na 20 razlike, a Valančiunas je stigao do dabl-dabl učinka. Sa druge strane, selektor Novog Zelanda je zamenio indisponiranog Penija koji je šutirao za tri 0 od 4, i "dao loptu u ruke" Vebsteru. Novi Zeland je počeo da igra i malo po malo stizao prednost rivala.

Drugu četvrtinu dobio je Novi Zeland rezultatom 17:13, a treću rezultatom 24:22, kada se potpuno raspucao plejmejker Vebster.

Da je vrag odneo šalu Litvanci su shvatili kada je Novi Zeland poslednju deonicu otvorio rezultatom 6:0, ušlo se u potpuni egal i neizvesnu završnicu.

Igralo se uglavnom koš za koš, Vukona je izjednačio na 65:65, a Valančiunas, kao igrač utakmice, držao je u igri Litvance svojim poenima i skokovima. Od trenutka kada je Novi Zeland izjednačio, pridružili su mu se i Motejunas i Mačiulis, i serijom 8:0 Litvanija je praktično rešila pitanje pobednika.

Najbolji igrač meča bio je pomenuti Valančiunas sa 22 poena i 13 skokova, dok je Vebster bio najbolji kod Novog Zelanda, sa 26 poena.