EK - Zizis probudio Zvezdu iz sna, Uniks u finalu!

• 09. april 2014.

• 18:47

Košarkaši Crvene zvezde Telekom nisu uspeli da se plasiraju u finale Evrokupa, pošto su u revanš susretu sa Uniksom poraženi sa 17 poena razlike, ukupno šest.

Vicešampion Srbije i ABA lige ostao je na vratima finala Evrokupa, pošto je u revanš susretu polufinala sa Uniksom poražen u Kazanju rezultatom 84:67 (15:15, 27:21, 23:13, 19:18).

Favorizovani ruski sastav slomio je otpor Crvene zvezde Telekom krajem druge i tokom treće deonice, a u apsolutnog junaka utakmice izrastao je grčki internacionalac Nikos Zizis koji je ubacio 26 poena u revanš susretu.

Na samom startu utakmice sudije su zauzele kriterijum koji nimalo nije bio povoljan po srpski tim o čemu svedoče i dva "penala" koja su dosuđena Demarkusu Nelsonu, posle svega dva minuta igre.

Nepovoljne okolnosti po crveno-bele nastavile su se do sredine prvog kvartala jer su Ivan Radenović, inače strelac prvih poena za Zvezdu na današnjem susretu, i Raško Katić doživeli povrede koje su ih na kratko omele u obavljanju svojih obaveza na parketu.

Prva četvrtina odigrana je na nešto manji broj poena što je išlo u prilog ekipi Dejana Radonjića a nerešiva enigma za centre Uniksa bio je Boban Marjanović koji je predvodio crveno-bele kada je poenterski učinak u pitanju.

Posle kraće pauze između četvrtina, Uniks je izvršio nešto snažniji pritisak i vezao tri trojke početkom druge deonice, no prednost domaćih nije ugrožavala Zvezdin koncept igre i postavke na terenu.

Najveću prednost tokom prvog poluvremena Uniks je stvorio dva i po minuta pre odlaska na odmor, kada je domaći sastav otišao na "+6". Greške zapisničnog stola u završnici prvog poluvremena podigle su tenzije na obe strane a više je profitirao tim iz Kazanja jer je na odmor otišao sa šest poena prednosti (42:36).

Očekivano, najbolji pojedinci domaćih u prvom poluvremenu bili su Amerikanac Gudelok i Kostas Kajmakoglu koji su zajedno ubacili 19 od 42 poena Uniksa. Grk je za tri šutirao 3/3 a Zvezdini igrači greškama su omogućili domaćima da u drugo poluvreme uđu sa nadom da mogu da nadoknade zaostatak iz Beograda.

Nelson

Pad u igri Crvene zvezde Telekom sa kraja druge četvrtine, preneo se i na početak treće deonice koja se ispostavila presudnom za eliminaciju crveno-belih u polufinalu Evrokupa.

Uniks se našao "na nuli" već posle dva minuta igre u trećoj četvrtini kada je poveo sa 49:38 a kola su za Zvezdu od tog trenutka krenula nizbrdo.

Ono što je srpskom klubu pošlo za rukom u poslednjoj deonici prve utakmice, bilo je najveće oružje Uniksa u trećoj četvrtini meča u Kazanju. Domaćin je iskoristio lošu organizaciju i veliki broj grešaka u igri Radonjićevog tima, i sveo crveno-bele na 12 poena.

Za to vreme Uniks je rešetao Zvezdin koš a na drugoj strani nije bilo nijednog igrača koji je šutem spolja mogao da vrati crveno-bele u igru što domaći umešno koriste i odlaze na "+18" nekoliko trenutaka pre završetka treće četvrtine.

Dala je Zvezda nagoveštaj da bi mogla da se vrati makar na "nulu" posle dve trojke Marka Simonovića ali je Nikos Zizis predstavljao nerešivu enigmu za crveno-bele što je bila osnovna prednost Uniksa u završnici.

Četiri minuta pre kraja Uniks je imao prednost od 13 poena, što je Zvezdu i dalje držalo u igri za produžetak i plasman u finale. Kretala se prednost Uniksa u tim trenucima od 13 do 15 poena ali je onda Jaka Blažič potpuno vratio Zvezdu u igru sa sve vezane trojke dva minuta pre kraja.

Tačno dva minuta i sedam sekundi pre kraja revanša, ukupan rezultat bio je na nuli (128:128). U naredne dve akcije crveno-beli neshvatljivo loše reaguju pod košem domaćih a sa promašenim zicerima otišla je Zvezdina nada da može makar do produžetka.

Tačku na trijumf Uniksa stavio je Nikos Zizis, ubedljivo najbolji pojedinac na utakmici, svojim 26. poenom na večerašnjem susretu u Kazanju.

U ekipi Crvene zvezde Telekom Boban Marjanović postigao je 12 poena i ostvario 11 skokova, Nelson je dodao 11 poena, a Raško Katić bio je treći košarkaš gostujućeg sastava sa dvocifrenim učinkom (10 poena).

Uniks su do finala predvodili Nikos Zizis sa 26 poena, ali i odlični Gudelok sa 17 i Kajmakoglu sa 12 poena.

Crveno-beli su plasmanom u polufinale Evrokupa ostvarili najveći uspeh u klupskoj istoriji a u nastavku sezone očekuje iz borba za trofeje u ABA ligi i Superligi Srbije, kao i borba za plasman u Evroligu kroz Regionalno takmičenje.