EK - Mačvan ne može sam!

• 18. novembar 2014.

• 22:29

Košarkaši Partizana propustili su priliku da pred domaćom publikom savladaju favorizovani Lijetuvos Ritas i da na taj način naprave bitan korak ka plasmanu u dalji tok takmičenja u Evrokupu.

Šampion Srbije poražen je na startu druge faze prve runde takmičenja u Evrokupu. Partizan NIS izgubio je od Lijetovos Ritasa rezultatom 76:85 (16:18, 16:20, 26:26, 18:21) pa posle šest odigranih utakmica ostaje na začelju tabele grupe "E" sa samo jednom pobedom i 5 poraza.

Pune tribine i frenetična podrška "Grobara" dočekali su večeras košarkaše Lijetuvos Ritasa u "Pioniru" ali je tim iz Viljnusa umeo da se izbori sa uvodnim pritiskom i da na najbolji mogući način otvori utakmicu.

Gediminas Orelik pokazao se kao nerešiva enigma za izabranike Duška Vujoševića tokom prvih pet minuta igre, pošto je od 10 poena gostujućeg sastava postigao 8. Za to vreme gosti su neutralisali Nikolu Milutinova pod košem a šut za tri nikako nije išao, pa je trener Partizana tajm-autom morao da "seče" seriju litvanskog tima.

Pošto su Litvanci stigli do +10 (4:14), crno-beli kreću u seriju i sa osam vezanih poena uspevaju da se vrate u igru i da do kraja prve deonice održe zaostatak od samo 2 poena (16:18).

Poput početka meča, na startu druge deonice sledi novi prazan hod šampiona Srbije. Četiri minuta Partizan nije uspevao da nađe način da postigne poene a Lijetuvos to koristi pa serijom od 0:6 stižu do 16:24.

Prvu trojku na večerašnjoj utakmici Partizan postiže iz devetog pokušaja u 16. minutu ali je baš taj pogodak Mihajla Andrića na kratko vratio crno-bele na svega -3 (25:28).

Raspoloženi Milan Mačvan održavao je Partizan u životu tokom druge deonice pa Litvanci do odlaska na odmor uspevaju da stignu "samo" do prednosti od 6 poena (32:38), sasvim podnošljivo, gledajući iz perspektive tima Duška Vujoševića.

Tokom treće četvrtine ponovo smo gledali Partizan koji igra na mahove, tim koji rivalu dozvoli da ode do +12 a onda ponovo stigne prednost i vrati se u igru.

Treći period završen je bez pobednika pa je zaostatak crno-belih pred poslednjih deset minuta ostao kao i posle prvog poluvrmena, šest poena.

Sredina poslednje četvrtine dala je odgovor na pitanje da li Partizan može do preokreta. Lijetuvos na četiri minuta pre kraja stiže do prednosti od 14 poena (64:78) koja se pokazala nedostižnom za šampiona Srbije.

Fantastično veče imao je Milan Mačvan koji je postigao 22 poena (7/8 za dva, 1/2 za tri, 5/5 sa penala) za 30 minuta a tome je dodao i 7 skokova. Samo je još Edo Murić uspeo da isprati Mačvanov ritam pošto je Slovenac ubacio 14 poena dok su ostali izabranici Duška Vujoševića ostali daleko iza njih dvojice.

Partizan uprkos večerašnjem porazu, prvom posle tri vezana trijumfa, ostaje u trci za plasman u narednu rundu Evrokupa. Lijetuvos gotovo da je već obezbedio mesto u drugoj fazi sa skorom 5-1.