Favoriti u četvrtfinalu, Hrvatska ''izvisila''...

• 18. jun 2012.

• 22:42

Reprezentacije Španije i Italije izborile su plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva, pošto su večeras trijumfovale u duelima sa Hrvatskom, odnosno Irskom. Španci golom Navasa eliminisali Hrvate, Italija se plasirala posle trijumfa od 2:0 nad Irskom.

Veoma rezervisanu igru Španaca imali smo prilike da gledamo večeras u duelu sa Hrvatskom u Gdanjsku.

Selekcija koja je glavni favorit za osvajanje titule na Evropskom prvenstvu, nije uspela gotovo ništa da učini u napadu, sve do samog finiša.

Rezervisani su bili i Hrvati sve dok nisu dobili informaciju da Italija vodi protiv Irske, pa su u nastavku krenuli nešto ofanzivnije, svesni da im remi više ne odgovara.

I, u 58. minutu stvorili su sjajnu priliku da dođu u vođstvo. Ivan Rakitić se posle sjajne minijature Luke Modrića našao sam ispred Kasiljasa, ali je njegov udarac sa oko pet metara, golman Španaca uspeo da zaustavi. Usledio je još jedan pokušaj Rakitića, ali ponovo bez uspeha, Kasiljasu je pomogla i odbrana.

Špance ni ova prilika  Rakitića nije prenula, niti previše uplašila. Imali su Španci blagu inicijativu, a u samom finišu meča, golom Navasa iz sumnjive pozicije konačno su uspeli da nađu put do mreže Pletikose - 1:0 za Španiju.

Navas i Inijesta su ostali sami ispred gola Hrvatske, Inijesta je bio u ulozi asistenta, a Navas je samo zakucao loptu u prazan gol.

Hrvatima je i tada ostala nada da izjednačujućim golom stignu do plasmana u drugi krug, ali u tome nisu uspeli. Ostalo je 1:0.

Španija: Kasiljas, Pike, Ramos, Arbeloa, Alba, Inijesta, Ćavi, Alonso, Buskets, Silva, Tores.

Hrvatska: Pletikosa, Strinić, Ćorluka, Šildenfeld, Vida, Pranjić, Rakitić, Vukojević, Modrić, Srna, Mandžukić.

U duelu Italije i Irske u Poznanju, Irci su delovali prilično motivisano i ambiciozno u uvodnim minutima meča, a već u prvom minutu su pripretili Bufonu. Odmah je uzvratio De Rosi na drugoj strani, posle akcije sa Di Nataleom, ali nije bio precizan.

I pored dobrog otpora Iraca na početku, kako je vreme odmicalo, ''Azuri'' su preuzimali inicijativu, koja posle 20 minuta igre nije donela željeni rezultat.

Na isteku prvih pola sata igre ''Azuri'' su reklamirali jedanaesterac pošto je lopta pogodila Sent Ledžera u rame, pa je sudija na kraju ispravno postupio što nije prekidao igru.

Međutim, pet minuta kasnije, Italija ipak dolazi u vođstvo! Najpre je Di Natale odličnim udarcem, stavio na iskušenja Givena, koji je nespretno reagovao i izbio loptu u korner.

A posle udarca iz ugla koji je izveo Pirlo, Kasano je bio najsnalažljiviji pred golom Iraca i udarcem glavom uspeo da prebaci loptu preko gol linije - 1:0 vodi Italija!

U nastavku je trijumf ''Azura'' potvrdio Mario Baloteli, koji je u 74. minutu ušao u igru umesto Di Natalea.

Temperamentni napadač je volej udarcem posle kornera Bonućija savladao Givena i Italijanima je ostao još koji minut da sačekaju kraj meča između Španije i hrvatske, posle čega je počelo slavlje ''Azura'' - 2:0 za Italiju, za plasman u četvrtfinale!

Italija: Bufon, Kjelini, Balzareti, Abate, Barzalji, Mota, Markizio, De Rosi, Pirlo, Kasano, Di Natale.

Republika Irska: Given, Sent Ledžer, Vord, O'Šej, Dan, Vilan, Mekgidi, Endrjuz, Daf, Dojl, Kin.