Vlado Čapljić o ''Šajberovom kolu'' i surovom odlasku iz Partizana

Autor: Darko Mitrović
petak 16.10.2020.
18:29
Izvor: Sportske.net, TV Arena sport

Zbog čega je, po njegovom mišljenju, Partizan zaslužio tu titulu?

Emir Sadovic/Starsportphoto ©
Emir Sadovic/Starsportphoto ©

Povezane vesti

Prošle nedelje smo imali pauzu, a već večeras novo izdanje sve popularnije emisije ''Kao nekada'' na TV Arena Sport, koja se realizuje u saradnji sa ''AdmiralBet-om''.

Gost u studiju uoči večerašnjih prvenstvenih mečeva i novog multiprenosa bio je Vlado Čapljić, nekadašnji fudbaler Željezničara, Partizana i zagrebačkog Dinama, a sada trenera u Partizanu.

Nije moglo bez prisećanja na 1986. godinu i ono čuveno ''Šajberovo kolo'' posle kog je Partizanu titula najpre poništena, jer nije želeo da igra ponovljeno poslednje kolo, a onda naknadno i priznata odlukom nadležnog suda.

Vlado Čapljić je bio član te Partizanove šampionske generacije, ali zbog kartona nije bio u sastavu tima protiv svog bivšeg kluba Željezničara (4:0) u meču poslednjeg kola.

''Na kraju je ispalo da je celo kolo neregularno od toliko utakmica... Interesantno je da je Zvezda u kratkom periodu povela sa 3:0 i nije nam bilo prijatno. Ali, kad se završi ovako, svako može da razmišlja kako njemu odgovara. Moj komentar je i tada bio da smo završili prvenstvo i otišli na odmore. U klubu su nam rekli da ne igramo to kolo i našom odlukom da ne igramo, mi nismo prihvatili da je naša utakmica bila neregularna.

Činjenica je jedna, kako god da je završeno, imali smo najbolji tim i igrali najlepši fudbal. I na terenu, i sudski smo osvojili zasluženo ovu titulu'',
poručio je Čapljić.
-
baner

Partizan je napustio u zimu 1988. godine, iako to nije želeo. Bio je to verovatno za njega emotivno najteži period u karijeri, jer se osetio potpuno odbačenim od svog kluba, i to u trenucima kada je doživeo veliki porodični gubitak.

''Nisam ni želeo da idem iz Partizana, imao sam ugovor, ali zbog nesporazuma sa tadašnjim trenerom Jusufijem i njegovim pomoćnikom Bajom Marićem, osetio sam da tu nisam dobrodošao. Na sahranu oca mi niko nije došao iz kluba i osetio sam se odbačenim. Zato sam otišao u Dinamo.

Partizan mi je uz određeno obeštećenje dozvolio da napustim klub. Između Vojvodine i Dinama izabrao sam Dinamo'',
otkrio je Čapljić.
-
Baner 13

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke

Komentari

8 Komentara

Ili komentariši kao gost:
avatar
Osijek 51
Saturday, 17.10.2020
12:08

To kolo su svi nemjestili kako je kome bilo potrebno, a onda da bruka ne bude totalna, Dzajic i Sajber su smislili pakleni plan da ponovljena utakmica bude toboze POSTENA , a sa ciljem da se eliminira Partizan. Neznam , koliko dr Miloje pamti, ali kad bi postojala griza savjesti, njihova bi trebala biti veca od Atlantika. TACKA.

avatar
IMUN NA MINUSE(VE)
Saturday, 17.10.2020
10:29

Neka zvezdasi prvo objasne kako su ostali nekaznjeni zbog afere u vezi Zjaja, tu su ih SVI zivi zastitili.

avatar
babaroga
Tuesday, 20.10.2020
22:52

O cemu pises ti? Kakve to veze ima sa recimo Vardarom?

avatar
Gogi-11
Friday, 16.10.2020
20:13

Nije bio nadlezan sud kako vi kazete vec sud udruzenog rada... a udruzili su se bili bas dobro i tada i kasnije pa ima svedoka i knjige pisali nihovi bivsi treneri igraci clanovi uprave....

avatar
Dr fudbala Miloje
Friday, 16.10.2020
18:56

Ха ха ха добро је што још увек имају грижу савести због те титуле.

avatar
babaroga
Saturday, 17.10.2020
00:45

Ovaj covek je od onih kjoji zasluzuju postovanje. A njihov zvanicni lekar tada je ispricao sta se desilo. Jadan covek jedini nije bio obavesten o steli.

avatar
IMUN NA MINUSE(VE)
Sunday, 18.10.2020
12:39

''Sredinom osamdesetih godina prošlog veka, veliku buru u jugoslovenskom fudbalu izazvao je slučaj „Miralem Zjajo“. Darovitog igrača iz Bugojna pokušavali su da dovedu u svoje redove najuticajniji timovi jugoslovenskog fudbala, ali njihovi pokušaji su propadali zbog odlučnog stava rukovodstva Iskre da se ne dozvoli prelazak ovog igrača u bilo koji klub.

Kada su pokušaji transfera Zjaja u Dinamo, pa zatim i u Partizan, propali, Crvena zvezda je rešila da demonstrira silu i dovede, protivno svim propisima, Miralema u svoje redove. Iskra je uložila žalbu na registraciju Zjaja za Beograđane, tvrdeći da je on još uvek pod ugovornom obavezom i da nije dobio ispisnicu iz kluba.

I pored te žalbe, rukovodstvo Beograđana rešilo je da uvrsti Miralema Zjaja u startnu postavu tima koji je odigrao meč protiv Vojvodine, 26. avgusta 1985. godine. Vojvodina je pred početak utakmice upozorila da će se žaliti u slučaju ako Zjajo istrči na teren stadiona „Karađorđe“ (tada Stadion „Vojvodine“). Meč se završio pobedom gostiju od 3:1.

Kao što je i najavljeno, rukovodstvo Vojvodine je u protokolu utakmice uložililo žalbu na igranje Zjaje. Novosađani su rešili da maksimalno iskoriste pravo za redovan i vanredan pravni lek. Rukovodstvo Vojvodine se u ovom slučaju zalagalo za principijelno i dosledno primenjivanje fudbalskih propisa i realno je očekivala da će Predsedništvo FSJ prihvatiti žalbu.

Pravila su bila jasna, Iskra je već uložila žalbu, registracija igrača definitivno je bila sporna, zbog čega je Vojvodina predložila Takmičarskoj komisiji da se, na osnovu člana 79. stav 1. tačke 4. „Pravilnika o takmičenju“, utakmica registruje rezultatom 3:0 za Novosađane. Na opšte „iznenađenje“, Takmičarska komisija zauzela je stav da je registracija pravilno urađena.

Zašto? U to vreme slučaj „Zjajo“ se „internacionalizovao“ jer je isti igrač nastupio u meču protiv švajcarskog Arau u takmičenju Kupa pobednika kupova. Švajcarci su najavili žalbu, a UEFA je zahtevala objašnjenje od FSJ čiji je u stvari Zjajo igrač.

Zbog pritiska UEFA, Predsedništvo FSJ je moralo da sedne za sto i konačno razreši status ovog fudbalera. Zbog žalbe Vojvodine na nepravilan nastup Zjaje, Crvena zvezda je mogla da bude izbačena iz Kupa pobednika kupova. Od odluke FSJ zavisila je reakcija Evropske fudbalske unije (UEFA).

Predsedništvo FSJ je odlučilo da je Miralem Zjajo igrač Iskre, a ne Crvene zvezde za koju je odigrao nekoliko prvenstvenih i međunarodnih utakmica. Dušan Maravić, predsednik komisije Fudbalskog saveza Jugoslavije za međunarodne odnose, obavestio je javnost da je UEFA upućen teleks u kojem se kaže da je Miralem Zjajo igrač Iskre, ali da Crvenoj zvezdi ostaju bodovi u domaćem prvenstvu, kao i da se Beograđanima ne osporavaju rezultati u tekućem Kupu pobednika kupova Evrope.

Zjajo je ponovo postao Iskrin igrač (ovce, odnosno propisi su bili na broju), ali i da takva odluka stupa na snagu od dana donošenja (vuk, odnosno Crvena zvezda, sit). Ova pravna zavrzlama u stvari je značila da je registracija proglašena ništavnom od dana kada je FSJ doneo ovu kontroverznu odluku, a da je do njenog donošenja Zjajo regularno nastupao za Beograđane.

Opravdani zahtev Vojvodine, zbog eventualnih posledica po Crvenu zvezdu u evropskom Kupu pobednika kupova, je odbijen. Crvena zvezda je ovom radnjom samo na sebe navukla gnev mnogih ljubitelja fudbala i navijača Vojvodine. Uporno je branila neubedljivim argumentima svoj propust, ne želeći da se suoči sa neoborivim dokazima da je Zjajo Iskrin igrač. Odluka FSJ je bila presedan u jugoslovenskom sportu. U istoriji jugoslovenskog, ali i evropskog fudbala nije se deslio da se registracija jednog igrača poništi, a da se ta utakmica ne registruje u korist drugog tima.

Vojvodinin brod nastavio je da tone te 1985. godine. Ipak, stekao se utisak da su u pojedinim mečevima Novosađani mogli da osvoje bod ili možda čak i dva, da su imali pravičnije suđenje. Navijači Vojvodine bili su jedinstveni u oceni da je u pitanju kazna, izrečena od strane fubalskih moćnika, jer se Vojvodina drznula da zatraži pravdu i zaštitu svojih interesa pred silnikom iz Beograda.

Novim Sadom se u proleće 1986. godine pronela kuloarska priča da je Vojvodini ponuđena ruka pomirenja iz Beograda (za ovu priču nemamo pismenih izjava učesnika tih dešavanja niti dokumenata). Poziv na pomirenje sa sobom je nosio i obećanje o obezbeđivanju sigurnog prvoligaškog statusa. Prema toj priči, Uprava je tu ponudu odbila i klub je ispao u niži rang takmičenja.

Nije dugo vremena prošlo, a ista ta Crvena zvezda je 19. aprila 1989. godine morala da klekne i preda titulu našoj Vojvodini. Kako? Upravo taj pad iz 1986. godine, okretanje ka sebi i svojoj omladinskoj školi, omogućio je Novosađanima snagu za novi uzlet i osvajanje druge šampionske titule.

Vojvodina je od svog osnivanja težila ka izgradnji sportskih prijateljstava na bazi ravnopravnosti i poštovanju fudbalskih propisa. Odustajanje od tih principa, vodilo je Vojvodinu uvek ka propasti. Odnos između „crveno-belih“ iz Novog Sada i „crveno belih“ iz Beograda dosledno vešedecenijski prikazuje nameru kluba iz prestonice da sportske uspehe, elan i pregnuća Novosađana podredi svojim sebičnim interesima. Ko je tu kome onda prijatelj, i ko tu kome ima šta da zameri ili možda čestita? Prosudite sami.''

Kad budete priznali sta ste ovde uradiili, mozemo da pricamo o tom poslednjem kolu.

avatar
Dejan Omerovic-Htzl
Saturday, 17.10.2020
08:35

Nemaju oni ni savesti ni obraza, ne nadaj se...