To sumorno oktobarsko veče na Marakani...

• 12. oktobar 2014.

• 15:18

Na današnji dan pre dve godine, reprezentacija Srbije doživela je jedan od najubedljivijih poraza na domaćem terenu u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo.

Sigurno se sećate, u pitanju je utakmica protiv Belgije, koju je naša reprezentacija, pod vođstvom selektora Siniše Mihajlovića izgubila sa ubedljivih 0-3!

Ako posmatramo samo rezultat, reko bi se da su nas Azar i drugovi bukvalno ''razbili'', međutim, naš tim je zapravo surovo kažnjen za sve promašaje i neiskorišćene prilike, pogotovo tokom prvog poluvremena.

Već posle dva minuta igre Zoran Tošić je imao sjajnu priliku da Srbiji donese prednost, ali je umesto mreže, naš vezista pogodio stativu.

Par minuta kasnije novi atak ''Orlova'', Bane Ivanović ka Đuričiću, ali je njegov udarac u poslednjem tenutku izblokiran. Igrao se sedmi minut, a Srbija je imala već treću priliku na ovoj utakmici, međutim, udarac Dušana Radića je odbranio odlični Kurtoa.

Odlično je izgledala igra našeg tima u tim trenucima, dominirali su, dok su se Belgijanci branili kako su znbali i umeli. Ali, pokazala se ta naša velika boljka, koja postoji i danas, a to je neefikasnost pred protivničkim golom.

A kada se velike prilike ne realizuju, u fudbalu obično usledi kazna, a ta kazna je te oktobarske večeri za ''Orlove'' bila vrlo surova.

Da će to tako biti, najavio je najpre Benteke u 34. minutu, da bi u nastavku usledio pravi debakl našeg tima. Ulasci Lekića, Šćepovića i Stevanovića nisu doneli željeni rezultat, a umesto toga, Željko Brkić je savladan još dva puta - prvo preko De Brujna u 68. minutu, da bi konačnih 0-3 postavio Miralas u finišu meča.

To, međutim, nije bilo sve, pošto su samo četiri dana kasnije naši reprezentativci poraženi i u Skoplju od Makedonije (0-1), pa su praktično već tada izgubili realne šanse za plasman na Mondijal u Brazilu, iako su kvalifikacije bile tek u uvodnoj fazi.

Zato bi baš ovi mečevi trebalo da budu i velika opomena Ivanoviću Kolarovu i drugovima da im se nešto slično ne ponovi i ovog puta. Sinoć su nekako osvojili bod protiv Jermenije, ali će do utakmice sa Albanijom u naredna dva dana morati dosta toga da poprave...

Srbija: Brkić – Biševac, Nastasić, Ivanović, Kolarov – Ignjovski, Mijailović, Tadić (Lekić od 81'), Tošić (Stevanović od 67') – Marković, Đuričić (Šćepović od 56')