Srbiji bod kao kuća!

• 25. mart 2019.

• 22:42

Rano smo poveli, Portugalci potom ostali bez povređenog Ronalda, ali je domaćin uspeo da, zasluženo, stigne do izjednačenja. Naša odbrana bila na velikim iskušenjima, ali imali smo sjajnog Dmitrovića na golu.

U svojoj prvoj utakmici u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020, reprezentacija Srbije večeras je igrala nerešeno u Portugalu rezultatom 1:1.

Nošeni podrškom sa tribina, Portugalci su počeli ofanzivno i već u četvrtom minutu su mogli da povedu, kada su naši štoperi Spajić i Milenković nespretno reagovali, ali srećom, Karvaljo je poslao loptu tik pored desne stative Dmitrovićevog gola.

Samo tri minuta kasnije, Tadić je majstorski proigrao Gaćinovića koji ulazi u kazneni prostor domaćih, a golman Rui Patrisio ga obara - penal za Srbiju.

Vođstvo Srbije bio je signal za Portugalce da krenu u joj snažniju ofanzivu, pa je Dmitrović u narednih nekoliko minuta bio na ozbiljnim iskušenjima. Prvo je zaustavio opasan pokušaj Ronalda, pa Rafe Silve, onda je pripretio i Gerero, ali smo imali sreće.

Dodatni problem za naš tim bila je povreda Mijata Gaćinovića, koji je u 21. minutu morao van terena, a njegovo mesto zauzeo je Nemanja Radonjić.

Tri minuta kasnije, novi opasan napad Portugala, Milenković na ivici peterca zaustavlja Ronalda koji je tražio penal, ali je sudija Marčinjak samo odmahnuo rukom.

A onda, 30. minut i novi šok za domaće navijače. Ronaldo je u pokušaju da stigne loptu pored aut linije iznenada zastao i na jednoj nozi odskakutao van terena.

Odmah je zatražio izmenu, a u pitanju je povreda butnog mišića desne noge. Zamenio ga je Pici.

Ipak, iako bez Ronaldove pomoći, reprezentacija Portugala uspela je da izjednači. Igrao se 42. minut, kada je Danilo Pereira dobio previše prostora na sredini terena, namestio se na udarac na oko 25 metara i onda poslao veoma preciznu loptu koja je okrznula prečku i završila u mreži Marka Dmitrovića - 1:1.

Nepuna dva minuta kasnije, Srbija je mogla do novog vođstva. Posle centaršuta sa leve strane, Mitrović je glavom odložio loptu za Tadića, koji odmah šutira, ali nije bio dovoljno precizan, lopta završava iznad prečke.

Ostalo je 1:1 na kraju prvog poluvremena, koje je obeležio i grub start Pepea nad Tadićem, nešto poput starta Pavkova nad Saneom pre nekoliko dana. Srećom, naš vezista je ostao na terenu.

Posle desetak minuta igre u nastavku, i Adem Ljajić se našao u prilici. Akcija našeg tima tekla je po desnoj strani, usledila je asistencija za Ljajića koji sa ivice kaznenog prostora šutira, ali je i ova lopta otišla iznad prečke gola golmana Rui Patrisija.

Potom je usledio novi pritisak domaće selekcije, ''Orlovi'' su bili potisnuti na svoju polovinu, ali su uspevali da se odbrane. U par navrata Portugalci su tražili i penal, ali sudija Marčinjak nije podlegao njihovom pritisku.

Izdržali smo do kraja, osvojili važan bod, imajući u vidu da selektor Krstajić nije mogao da računa na nekolicinu povređenih igrača, ali treba naglasiti da mimo očekivanja večeras nije ukazao priliku ni Luki Joviću koji je u sjajnoj golgeterskoj formi.

Portugal: Patrisio - Kanselo, Pepe, Dijaš, Gereiro - Rafa Silva (Guedeš od 84.), Karvaljao, Neveš, Ronaldo (od 31. Pici) - Dijego Souza (od 58. Andrea Silva), Bernardo Silva

Srbija: Dmitrović - Rukavina, Spajić, Milenković, Mladenović - Tadić, Maksimović, Ljajić
(od 88. minuta Sergej), Lazović (od 69. Živković), Gaćinović (od 21. Radonjić), Mitrović.