Ovo SVAKI PRAVI ZVEZDAŠ mora da zna! ''Ludnica'' na Marakani, 90.000 ljudi, Real na kolenima...

13:02
Izvor: Sportske.net, crvenazvezdafk.com

Još jedna od Zvezdinih nezaboravnih evropskih utakmica...

Screenshot/You Tube/Crvena zvezda

Crvena zvezda danas slavi 75. rođendan, a na isti datum, ali sada već pre 32 godine, crveno-beli odigrali su fantastičnu utakmicu protiv madridskog Reala na ''Marakani''.

Bio je to prvi meč četvrtfinala Kupa šampiona, Zvezda ga je dobila sa 4:2, ali prvo poluvreme je bilo zaista impresivno, kada su crveno-beli poveli sa čak 3:0.

Utakmicu su obeležila i čak tri jedanaesterca - dva su dosuđena Madriđanima, od kojih su oni iskoristili samo jedan.

Zvezda je povela već u sedmom minutu golom Boška Đurovskog, a samo pet minuta kasnije, Đurović je duplirao prednost.

Možete li da zamislite kakva je tada bila atmosfera na ''Marakani'', gde se okupilo čak 90.000 navijača...?

Madriđani su nešto ranije promašili i penal, tačnije, Stojanović je odbranio šut Uga Sančesa, a pravi delirijum nastao je kada je posle još jedne Zvezdine munjevite kontre Boro Cvetković povisio na 3:0!

Tim rezultatom se ušlo u drugo poluvreme, u kojem je Real uspeo da se izbori za povoljniji rezultat pred revanš. Sančes je u 66. minutu smanjio na 3:1, a nova velika uzbuđenja dogodila su se u samom finišu, kada su dosuđena još dva penala.

Prvo u 84. minutu za Zvezdu posle prekršaja nad Đurovskim, kada je Janković poslao neodbranjiv šut sa bele tačke za 4:1.

Ipak, tri minuta kasnije usledio je i još jedan penal za Real, Sančes je ovog puta bio precizan, smanjio na 4:2, što je bilo i ključno za konačan ishod tog dvomeča, jer je Real u revanšu slavio sa 2:0 i otišao u polufinale.

U izjavi za Zvezdin klupski sajt, ove utakmice prisetili su se tadašnji akteri - Mitar Mrkela i Boško Đurovski.

''Trijumf nad Realom je velika pobeda, jedna od najvećih u Zvezdinoj istoriji i ne čudi što je kao takva ostala urezana u srca većine zvezdaša. Zadovoljstvo mi je što sam bio deo te utakmice i što smo savladali jednu od najboljih generacija Reala. Sećam se te utakmice po našoj odličnoj igri i velikoj hladnoći. Bio je veliki minus, ali i pun stadion, samim tim i vrela atmosfera'', izjavio je Mrkela.

Boško Đurovski je podsetio na još jedan zanimljiv detalj.

''Temperatura je bila minus 13, a mi u to vreme nismo imali adekvatnu obuću za zaleđen teren, pa je naš ekonom Stole zaoštrio krampone Bori Cvtkoviću, Piksiju i meni kako bismo bili stabilniji na terenu. Zato smo ih rasturili u prvom poluvremenu.  U nastavku su igrači Reala obuli patike i zato su igrali bolje u drugom delu meča. Ipak, penal koji je sudija svirao uopšte nije postojao, a tim pogotkom olakšali su posao u revanšu, jer je dva gola razlike znatno lakše dostižno nego tri'', objašnjava Đurovski.

U prilogu su najzanimljiviji detalji sa ove utakmice, uz komentar legendarnog Vladana Stojakovića.

Stadion: Crvene zvezde
Gledalaca: 90.000
Sudija: Keit Haket (Engleska)

Crvena zvezda: Stojanović, Krivokapić, Radovanović, Bračun, Elzner, Janković, Đurović, Đurovski, Cvetković, Stojković, Mrkela. Trener: Velibor Vasović.

Real Madrid: Bujo, Ćendo, Kamačo, Salguero, Sančiz, Gordiljo, Solana (od 59.Huanito), Mičel (od 89. Veskez), Sančez, Galjego, Valdano. Trener: Leo Benhaker.