Nedorasla Srbija, poklon Hrvatima!

• 22. mart 2013.

• 19:56

Let "Orlova" ka Brazilu otkazan je u Zagrebu nakon što je neiskustvom reprezentacija Srbije poklonila Hrvatskoj golove kojima su "Kockasti" zakoračili ka Mondijalu a našu selekciju ostavili u buli.

Rezultatom 2:0 Hrvatska je savladala reprezentaciju Srbije na stadionu "Maksimir" i tako napravila veliki korak ka plasmanu na Svetsko prvenstvo u Brazilu!

Prvo poluvreme duela na "Maksimiru" počelo je odmeravanjem snaga u kome Srbija nimalo nije delovala inferiorno. Naprotiv, u prvih 15 minuta "Orlovi" su imali inicijativu ali iz nje se nije izrodilo ništa konkretno.

Prvi peh za našu reprezentaciju dogodio se već u šestom minutu kada je Marko Šćepović ostao na travi zbog povrede trbušnog zida pa je samo dva minuta kasnije mesto ustupio Filipu Đorđeviću.

Od 15. minuta Hrvatska je počela da preuzima inicijativu a Mandžukić je u 14. minutu postigao gol koji je opravdano poništen zbog ofsajda u kome se našao. Prvi udarac ka golu na večerašnjem meču uputio je Niko Kranjčar tek u 19. minutu ali je on završio pored leve stative Željka Brkića.

Igra naše reprezentacije delovala je tokom većeg dela prvog poluvremena nepovezano ali ni Hrvatska nije bila ništa bolja i pitanje je da li bi domaćin stigao do gola da Aleksandar Kolarov nije učinio "Kockastima" veliku uslugu u 23. minutu.

Aleksandar Ignjovski izborio je faul kraj leve aut linije na našoj polovini a fudbaler Mančester Sitija uzeo je loptu u nameri da je pošalje daleko na polovinu Hrvata.

Loše izveden slobodnjak presekao je Mandžukić a lopta je na asistenciju Rakitića stigla do Olića koji se po desnoj strani stuštio ka golu Brkića. Iskusni napadač Volfsburga uposlio je Mandžukića na levoj stativi a ovaj je rutinski poslao loptu u nebranjenju mrežu Srbije za 1:0.

Od tog trenutka i igra naše reprezentacije postaje još lošija a Hrvati su do drugog gola mogli u 32. minutu kada je Radovanović loše vratio loptu Nastasiću koju štoper Srbije nije uspeo da primi pa je Olić uz navodni prekršaj uspeo da mu je oduzme.

Sa greškama se nastavilo do kraja poluvremena a u 36. minutu ponovo je Kolarov bio inicijator problema. Levi bek naše selekcije napravio je prekršaj nad Mandžukićem i zaradio javnu opomenu a iz tog prekida Srna je uposlio Olića koji je povisio na 2:0!

Bez obzira što je Kolarov skrivio prekršaj mora se priznati da je kod drugog gola direktan krivac ipak bio Željko Brkić koji je, zakovan za liniju, pratio loptu koja mu je odskočila u petercu a onda ni Oliću nije bilo teško da je grudima sprovede u mrežu.

Do kraja poluvremena bilo je evidentno da naši samo žele da rezutlat od 2:0 ostane na snazi kako bi pronašli izlaz iz teške situacije u pauzi. Sublimirajući utiske iz prvih 45 minuta igre može se reći da je Srbija došla do samo jednog kornera u 40. minutu a udarca u okvir gola ili van istog nije bilo!

Drugi deo meča počeo je fenomenalnim prilikama za Srbiju. Za nekoliko sekundi Srbija je stvorila dve sjajne prilike ali je najpre Pletikosa sačuvao mrežu nakon udarca Kolarova a onda Đuričić i Đorđević ne uspevaju da odbijenu loptu sprovedu u mrežu.

Nakon te dve prilike Hrvatska je pripretila preko Modrića ali je lopta završila pored gola da bi u 60. minutu Mihajlović pokušao da razmrda ekipu uvođenjem Dušana Tadića.

Nije to donelo ništa dobro našem timu a Rakitić je u 60. i 61. minutu napravio velike probleme našoj odbrani ali je rezultat ostao nepromenjen.

Bilo je jasno već na početku drugog dela meča da naši reprezentativci nemaju ni snage ni volje da krenu odlučnije a Hrvati su iskusno čuvali svoju prednost.

Da je Dušan Tadić trebalo od početka meča da bude na terenu videlo se u 77. minutu kada je Srbija stvorila još dve fenomenalne prilike zahvaljujući lucidnom potezu prvotimca Tventea.

Upravo je Tadić uposlio petom Đuričića koji je pokušao da po zemlji savlada Pletikosu koji je sjajno intervenisao. Neshvatljivo je, međutim, kako Filip Đorđević nije bolje pratio razvoj akcije i odbijenu loptu sproveo u mrežu već samo pogodio golmana Hrvatske koji je već bio na zemlji ali je i tako uspeo da upiše treću odbranu na večerašnjem meču.

Nije Srbija imala večeras ni sreće jer je u 92. minutu Stipe Pletikosa i četvrti put skida loptu koja je išla ka golu pa Hrvatska zasluženo odnosi sva tri boda i pravi ogroman korak ka plasmanu na SP u Brazilu.

Srbija nakon poraza na "Maksimiru" ostaje na četiri osvojena boda a Hrvati imaju 13!