JSL - Spuštena zavesa, ispali Javor i Sloboda, ima nade za Rad!

• 28. maj 2014.

• 19:01

Utakmicama poslednjeg, 30. kola Superlige, rešene su i poslednje dileme, koje su postojale do ovog popodneva, a vezane su za imena ekipa koje idu u niži rang, odnosno u baraž. Javoru nije bila dovoljna goleada i pobeda nad Napretkom, Rad izborio baraž pobedom nad Spartakom, a Voždovac pobedio u Užicu i Slobodu preselio u PLS!

Više turbulentna a manje kvalitetna sezona u Jelen Superligi Srbije završenaje  utakmicama 30. kola.

Svih osam mečeva poslednjeg kola počeli su u isto vreme, a kako je borba za titulu završena nedeljnim trijumfom Crvene zvezde nad OFK Beogradom danas su u prvi plan iskočile utakmice na kojima su se "davljenici" borili za opstanak u ligi.

Na kraju - rasplet na dnu izgleda ovako - Javor i Sloboda su se oprostili od superligaškog društva, dok će ekipa beogradskog Rada spas potražiti u baražu.

Donji Srem i kragujevački Radnički su uspeli da i definitivno izbore opstanak.

JSL, 30. kolo

Radnički 1923 - Jagodina 1:1 (kraj)
Beljić 6. - Šušnjar 2.

Kragujevčanima je bio neophodan bar bod danas kako bi izbegli baraž za ostanak u Superligi, ali je meč počeo loše po njih, pošto je, posle centaršuta Mijatovića, Đorđe Šušnjar doveo goste u vođstvo.

Ipak, na izjednačenje se nije dugo čekalo, svega četiri minuta. Bojan Beljić je posle odličnog solo prodora uspeo da se izbori za priliku, koju je na kraju i realizovao, na radost domaćih navijača - 1:1.

Ono što, međutim, pravi velike probleme igračima obe ekipe, jeste jaka kiša koja je počela u Kragujevcu, sredinom prvog poluvremena ovog meča.

U nastavku, kao da su i jedni i drugi jedva čekali kraj meča, golova više nije bilo, ali Kragujevčani slave opstanak u eliti.

Javor Matis - Napredak 4:3 (kraj)
Milošković 8, Čečarić 32, Dražić 34, Stojaković 42. - Ndiaje 10, 40, Luković 36.

Prvo poluvreme u Ivanjici donelo je pravi vatromet golova, neviđen na našim terenima ove sezone! Čak sedam golova viđeno je u tom periodu igre, a raspucani su bili i jedni i drugi. Javor je prvi poveo preko Miloškovića, Kruševljani su brzo izjednačili, ali onda još dva gola domaćih za 3:1. Međutim, to nije obeshrabrilo igrače Napretka, koji preko Lukovića i Ndiajea stižu do novog izjednačenja - 3:3. Ali, da Javor na odmor ipak ode sa prednošću, potrudio se Stojaković.

U nastavku, kao da su se strelci umorili, Ivanjičani su uspeli da održe minimalno vođstvo, ali im rezultati ostalih mečeva nisu išli na ruku.

S obzirom da je Rad pobedio ekipu Spartaka, a Donji Srem slavio na Karaburmi, Javor Matis se i definitivno seli u niži rang.

Vojvodina - Crvena zvezda 3:3 (kraj)
Veselinović 48, Puškarić 52, Popara 65. - Rakić 45, 63, Jović 76.

Na ''Karađorđu'', u odličnoj atmosferi, igra se duel osvajača Kupa i novog šampiona države. Domaćin počeo bolje, ima inicijativu, a u prvih 10 minuta se u par navrata istakao mladi golman Crvene zvezde Predrag Rajković.

Zvezda je uzvratila u 12. minutu preko Vukana Savićevića, ali je pet minuta kasnije Vojvodina imala još jednu priliku, preko Puškarića, kada je ponovo sjajno intervenisao Predrag Rajković.

Vojvodina je nastavila sa pritiskom, stvarala šanse, u sjajnim prilikama u finišu prvog poluvremena bili su Alivodić i Pekarić, a kazna za sve promašaje Novosađane, stigla je u 45. minutu, kada je na asistenciju Pavićevića, Đorđe Rakić pogodio za vođstvo Crvene zvezde!

Ali, posle samo tri minuta igre u nastavku, Vojvodina je konačno uspela da nađe put do mreže sjajnog golmana Rajkovića. Strelac je iskusni napadač Lazar Veselinović - 1:1.

A već u 52. minutu potpuni preokret! Veselinović je i ovog puta bio najlaslužniji za gol, sjajno je pripremio priliku Puškariću, koji ne greši i Rajković ponovo vadi loptu iz mreže - 2-1!

Ipak, vođstvo ''Lala'' nije dugo potrajalo, svega 11 minuta. Onda je Savićević odlično uposlio Onjila, a ovaj još bolje asistirao Rakiću, koji postiže svoj drugi gol i poravnava na 2:2.

Međutim, Vojvodina odmah uzvraća! Samo dva minuta kasnije, Popara ponovo dovodi domaći tim u vođstvo - 3:2!

Trener Crvene zvezde je u 75. minutu umesto Onjila pružio priliku talentovanom napadaču Luki Joviću, kadetskom reprezentativcu naše zemlje. I tek što je ušao u igru, Luka Jović postiže svoj prvi gol u seniorskoj konkurenciji - 3:3!

OFK Beograd - Donji Srem 0:1 (kraj)
Damjanović 81.

Donji Srem u finišu meča poveo na Karaburmi i praktično ostao u Superligi! Damjanović je u 81. minutu postigao gol koji je ekipu iz Pećinaca ostavio u eliti.

Sloboda - Voždovac 0:1 (kraj)
Obradović 22.

Užičani su i definitivno najveće razočarenje sezone, bez obzira na njihove žalbe na suđenje ovog proleća.

Ekipa koja se prethodnih sezona borila za plasman u Evropu, u poslednjih pet kola domaćeg prvenstva, odlučujućih za opstanak, postigla je samo jedan gol, a današnji meč bio im je treći uzastopni bez postignutog gola!

Od 22. minuta gubili su sa 1:0, pošto je Obradović doveo ''Zmajeve'' u vođstvo i do kraja nisu uspeli ni da izjednače...

Rad - Spartak 2:1 (kraj)
Milošević 21, pen, Ožegović 29. - Nosković 58.

''Građevinarima'' je neophodna samo pobeda, kako bi mogli da se nadaju opstanku u eliti, a do vodećeg gola stigli su sa bele tačke u 21. minutu, kada je Milošević realizovao jedanaesterac koji je iznudio Ožegović.

Samo sedam minuta kasnije, Ožegović se upisao i u strelce i duplirao prednost domaćeg tima!

Delovalo je da ''Građevinari'' imaju potpunu kontrolu igre i rezultata, ali u 13. minutu drugog poluvremena, Nosković je uspeo da prepolovi njihovu prednost.

Partizan - Čukarički 2:0 (kraj)
Lazović 76, Fofana 90.

U Humskoj je počelo inicijativom Partizana, ali kako je vreme odmicalo, ''Brđani'' su bili sve opasniji. Tako su u 28. minutu imali sjajnu šansu posle greške Brašanca i asistencije Matića ka Pavloviću, koji je pokušao da lobije Živka Živkovića, ali nije bio precizan.

Veoma slabo poluvreme Partizana, samo jedan šut ka golu gostiju. Početkom drugog poluvremena crno-beli nešto konkretniji, imali su dva pokušaja preko Grbića, ali napadač crno-belih nije dobro reagovao u završnici.

U 63. minutu još jedna sjajna prilika za Grbića, posle proigravanja kapitena Ilića, ali je ovog puta stativa spasila goste. Na odbijenu loptu natrčao je Luka, ali ni on nije precizan, ostaje 0:0.

Ipak, inicijativa Partizana urodila je plodom u 76. minutu, kada je Danko Lazović doveo crno-bele u vođstvo - 1:0.

To nije bio konačan rezultat, Partizan je u poslednjim trenucima duplirao prednost, a strelac je bio pomalo zaboravljeni Ismael Beko Fofana, koji je nešto ranije ušao u igru i pokazao da je možda bio i nepravedno zapostavljen ovog proleća.

Radnički Niš - Novi Pazar 2:0 (kraj)
Milenković 26, Pejčić 76.

Meč na Čairu ne odlučuje ni o čemu, pa su obe ekipe ušle rasterećeno. Nišlije su povele golom Milenkovića u 26. minutu, a Pazarci od 31. minuta igraju bez isključenog Pajovića.

Od 74. minuta Pazarci imaju i dva igrača manje, jer je isključen i Otašević, a Nišlije preko Pejčića odmah zatim dupliraju prednost - 2:0.