• Izvor: Ivan Minić

Ove nedelje su na redu roditelji i deca.

Tenis je porodični sport, a tekst o braći i sestrama koje su obeležile istoriju profesionalnog tenisa, od pre nekoliko nedelja, to najbolje ilustruje. Ove nedelje se bavimo roditeljima i decom.

Sećate li se Tejlora Denta, momka razornog servisa i poslednjeg servis volej igrača na Turu?

Povukao se pre nekoliko godina zbog stalnih povreda. Tokom karijere, najsjajniji trenutak je verovatno bio na Olimpijskim igrama, kada se borio za bronzu i u trećem setu izgubio od Fernanda Gonzalesa 16:14. Osvojio je 4 ATP titule I stigao do 21. mesta ATP liste. Nastupao je za SAD, a njegov otac Fil za Australiju 20ak godina ranije. Fil je bio finalista Australian opena 1974. godine i polufinalista Roland Garrosa tri godine kasnije. Osvojio je takođe četiri titule a najbolji plasman mu je 12. mesto.

roditelji i deca tenis

Fred Stole nastupao je za Australiju i stigao do finala sva četiri Grand slam-a tokom šezdesetih.

Titule je osvojio u Parizu i Njujorku, a te godine kada osvojio otvoreno prvenstvo Amerike bio je 2. igrač sveta u singlu.

U dublu je stigao do prvog mesta, osvojivši svaki od Grand slam turnira uz 10. titula u muškom, i još sedam u mešovitom (gde mu fali samo titula iz Pariza koju nije uspeo osvojiti uprkos tri finala). Njegov sin Sendon igrao je na Turu pre 15ak godina, a najbolji rezultat u singlu mu je 50. mesto, dok je u dublu bio 2. igrač sveta i ima osvojene 22 titule, među njima i titulu na US Open-u 1998. godine.

Miroslav Mečir bio je uspešan teniser tokom osamdesetih. U to, spektakularno vreme velikih rivaliteta, stigao je do 4. mesta ATP liste, igrao finale Australije i US Open-a, a osvojio je i zlato na Olimpijskim igrama u Seulu u singlu, a bronzu u dublu. Četvrti je bio i u dublu otprilike u isto vreme. Povukao se sa samo 26 godina zbog hroničnih problema sa leđima, a uz svoje ime je upisao 11 titula u singlu i 9 u dublu. Njegov sin Miroslav Mečir Jr. danas igra tenis na nešto nižem nivou. Na Turu je, ali uglavnom igra čelendžere i fjučerse, a najbolji plasman mu je bio 169. mesto na ATP listi.

Vera Sukova bila je krajem pedesetih i početkom šezdesetih uspešna igračica. Došla je do 5. mesta svetske liste, a uz svoje ime je upisala finale Wimbledona 1962. godine i titulu u Parizu u mešovitom dublu 1957. godine. Njena deca Siril i Helena su bili uspešni teniseri tridesetak godina kasnije. Siril je bio pre svega dubl igrač, osvojo je 32 titule i bio 7. igrač sveta, a u muškom dublu ima titulu iz Njujorka 1998. godine, dok u mešovitom ima osvojena tri Wimbledom-a, jedan Roland Garros, i finala na ostala dva Grand Slama. Helena je uspešnija. U singlu 4. igračica sveta, dvostruki finalista Australije i US Open-a. U dublu je osvojila skoro sve – sva četiri Grand Slam-a, uz četiri titule u Londonu, završni Masters, srebro na dve Olimpijade, četiri Fed Kup-a, a u mešovitom dublu samo joj Australija fali.

Sid Boll je bio uspešan dubl igrač tokom sedamdesetih, igrao je finale Australijan opena sa Bobom Giltianom, a u karijeri je osvojio 7 dubl titula iz 21 finala. Najviša pozicija na dubl listi je 22. mesto. Njegov sin Karsten pre par godina je bio na korak od top 100 u singlu, a 2009. igrao je finale Los Andjelesa gde je u 3 seta izgubio od Sema Kverija.

Sedamdesetih su braća Anand, Vižaj i Ašok Armitaž bili najbolji igrači koje je Indija imala. Imali su dobre rezultate, a svoju zemlju su doveli do dva finala Dejvis kupa. Njihovi sinovi Prakaš i Stefan nemaju toliko uspeha, ali ih povremeno možete sresti na Turu. Prakaš je 2008. igrao finale Njuporta, ali je veteran Santoro bio bolji.

Pedesetih su teniska takmičenja bila podeljena na profesionalni i amaterski tur, a Sem Giamalva je bio deo i jednog i drugog, bez prevelikog uspeha. Igrao je finale US Open-a u dublu 1958, a te godine je sa SAD osvojio Dejvis kup. Njegovi sinovi Toni i Sem Jr. bili su uspešniji. Stariji Toni je bio 70. na svetu u singlu i 32. uz četiri titule u dublu, a mlađi Semi je bio 22. u singlu uz dve titule, i 28. u dublu uz takođe četiri titule. Često su igrali zajedno.

O Štefanu Edbergu smo pisali, i on je nesumnjivo jedan od najbolji igrača ikada. Njegov sin Krisfoter je 1997. godište i još uvek igra juniorske turnire, a trenutno je među dvadeset najboljih u svom uzrastu u Švedskoj. Nije izgledno da će napraviti karijeru kao otac, ali sve je moguće.

Danac Ajner Urlih je igrao tenis tokom dvadesetih godina, i nastupao je na nekoliko Wimbledona i 1924. na Olimpijskim igarama. Igrao je i profesionalno fudbal. Njegov sin Torben igrao je tokom pedesetih, šezdesetih I početkom sedamdesetih na Turu, a stigao je do 96. mesta. Odigrao je preko 100 mečeva za Dejvis kup, a 1977. sa gotovo 49. godina, postao je jedan od najstarijih igrača koji su igrali Dejvis kup meč. Njegog sin, Ajnerov unuk je ipak najpoznatiji, bio je veoma talentovan igrač. Sa šesnaest godina došao je u SAD sa ciljem da unapredi svoju igru. Ipak, zaljubio se u nešto drugo. U bubnjeve. Njegovo ime je Lars Ulrih i sa Džejmsom Hetfildom je stvorio Metaliku.