Na današnji dan: Šok u Peruđi, Lacio prvak Italije!

Tokom 90-ih godina prošlog, pa i na početku 21. veka, Serija A je bez premca bila najjača liga na svetu. Bez preterivanja u nekim sezonama čak i jača i zanimljivija od Lige šampiona. Liga je bila moćna, vlasnici klubova prebogati. Velike fudbalske zvezde su, za razliku od trenutne situacije jedva čekale da potpišu za neki italijanski tim i tako reše pitanje svoje egzistencije.

Na leto, 1999. godine timovi Serije A su nastavili da pomeraju granice što se tiče trošenja novca na transfere.

U Milan je došao tada mladi Andrej Ševčenko, Zambrota i Van der Sar su pojačali Juventus, Bobo Vijeri je prešao iz Lacija u Inter za oko 50 miliona evra, najbolji strelac lige Marsio Amoroso otišao je u Parmu iz Udinezea za skoro 30 miliona evropskih novčanica, Vinćenco Montela je sleteo u Rim, tačnije u Romu, a kolonija Argentinaca se povećala u Laciju dolaskom Huana Sebastijana Verona iz Parme i Dijega Simeonea iz Intera. Enriko Kijeza je otišao iz Parme i prešao u Fiorentinu. Marčelo Lipi je postao trener Intera, dok je Fabio Kapelo preuzeo "Vučicu".

parma 2000

Pre samog početka sezone odigrao se Superkup Italije u kome su se sastali Milan, trenutni prvak i Parma, aktuelni osvajač kupa Italije. Milan je poveo golom Guljenmipjetra da bi Ernan Krespo izjednačio sredinom prvog poluvremena. Svi su pomislili da će utakmica otići u produžetke, ali tako nije mislio Alan Bogosjan, osvajač SP u Francuskoj, koji je u 92. minutu postigao pogodak i odneo treći trofej za 100 dana u Parmu.

Spektakl je mogao da počne!

Nakon prva dva kola, te početnih ispitivanja snaga, Inter je preuzeo prvu poziciju sve dok Lacio u šestom kolu nije zaseo na prvo mesto. S obzirom kako je bilo teško osvajati bodove i kući, a kamoli na strani, "nebesko-plavi" su pet kola bili sami na vrhu. Već od 11. kola Roma, Lazio i Juventus su imali jednak broj bodova, po 22. Krenula je prava borba za naslov prvaka.

6. Inter 29

U nastavku šampionata Juventus je, sem na jednu nedelju, držao čelnu poziciju i povećavao svoju prednost u odnosu na najbližeg rivala - Lacija. Igralo se 26. kolo kada je Verona na svom stadionu pobedila Lacio, te je Juventus pobegao na tada ogromnih devet bodova razlike pobedom nad gradskim rivalom Torinom rezultatom 3:2. Činilo se da će "Stara dama" iz Torina rutinski privesti sezonu kraju, ali tako nisu mislili Mihajlović, Stanković, Bokšić i saigrači...

Već u sledećem kolu Juventus gubi derbi protiv Milana, Lacio dobija Romu i prednost se smanjuje na prihvatljivih šest razlike. Milan zaostaje četiri boda za Laciom, Inter pet, Parma sedam, Roma osam i tada je već bilo jasno da nas do kraja očekuje totalna neizvesnost.

28. kolo donelo je derbi Juventus - Lacio u kome su gosti odneli pobedu golom Dijega Simeonea. Prednost Juventusa se istopila na samo tri boda. Inter i Roma igraju samo 1:1 na svom terenu protiv Udinezea, odnosno Ređine. U drugom derbiju Parma na Tardiniju pobeđuje Milan.

Drama tek počinje. Koliko je bilo zanimljivo u borbi za prvo mesto, toliko je bilo pitanje ko će se plasirati u Ligu šampiona i kvalifikacije za istu.

Već sledeće nedelje dolazi do novih iznenađenja. Inter koji se ozbiljno pojačao kao i svake sezone, gubi glatko u Udinama sa 3:0. Parma igra samo 2:2 protiv Torina u gostima, dok Juventus uspeva da pobedi na neugodnom gostovanju u Bolonji. Milan igra nereseno kući sa odličnom Fiorentinom, kao i Roma u gostima protiv Lećea na stadionu "Via del Mare".

Juventus u sledećem kolu opet pobeđuje sve lošiji Inter u gostima. Lacio igra nerešeno na "Artemio Frankiju" protiv Fiorentine, Parma dobija kući Veneciju, Roma Bolonju, a Milan se sapliće u Torinu i odnosi kući samo jedan bod.

Juventus ima 65 bodova, odnosno pet bodova prednosti u odnosu na Lacio četiri kola pred kraj. Parma je treća sa 53 poena, dok Milan zaostaje dva boda za njom, Roma tri, a Inter čak šest.

31. kolo ne donosi nikakve neprijatnosti za vodeće timove, svi pobeđuju, a na "Olimpiku" u derbiju kola Roma i Parma igraju bez golova.

Lacio je u sledećem kolu pobedio Veneciju na svom stadionu, što ga je primaklo na samo dva boda od vodećeg Juventusa, koji je doživeo šok na stadionu "Bentegodi", izgubivši sa 2:0 protiv tada vrlo nezgodne Verone. Inter i Milan su uspeli da pobede Peruđu, odnosno Pjaćencu pa su zaseli na treće i četvrto mesto, s tim da je Inter imao isto bodova kao i Parma koja je igrala nerešeno kući sa Udinezeom, dok je Roma takođe bez golova završila utakmicu u Bariju.

Kolo pred kraj Juventus u derbiju pobeđuje Parmu. Vrlo dobro se sećam te utakmice. Torinezi su vodili 1:0 sve do 90. minuta kada je nakon kornera Ortege, Kanavaro postigao gol glavom a sudija De Santis svirao faul u napadu, na zaprepašćenje svih onih koji su ovu utakmicu gledali. Bilo kako bilo, završilo se pobedom Juventusa. Lacio je tukao Bolonju u gostima, Inter je uzgubio kući od Fiorentine sa čak 0:4, a Roma i Milan podelili su bodove u Rimu.

Pred početak poslednjeg kola, koje se igralo na današnji dan 14. maja 2000. godine, tabela je izgledala ovako:

8. Fiorentina 48

Iz lige su već ispali Torino, Venecija, Kaljari i Pjaćenca.

Milan pobeđuje Udineze sa ubedljivih 4:0, i ga šalje u Intertoto kup. Fiorentina pobedom protiv Venecije pretiče Udineze i dobija priliku da se takmiči u kupu UEFA.

Roma ostaje na šestoj poziciji jer je igrala samo 2:2 u Veroni, dok su Parma i Inter pobedili Leće, odnosno Kaljari, pa je nakon prvenstva odlučivala majstorica u Veroni, gde je Inter slavio sa 3:1 nakon sjajne partije Roberta Bađa i tako je Inter obezbedio sebi kvalifikacije za Ligu šampiona.

anceloti 2000

Juventusu je za "Skudeto" trebala samo pobeda u Peruđi, kojoj bodovi apsolutno nisu trebali. U Rimu je Lacio rutinski poveo protiv Ređine golom Simone Inzagija. Vođstvo je duplirao Huan Sebastian Veron. Domaći su odsluškivali vesti sa Juventusovog gostovanja.

Ovo su bili početni sastavi u Rimu i Peruđi:

Rim

Lacio: Balota, Negro, Favali, Pankaro, Kouto, Simeone, Nedved, Veron, Salas, Manćini, S. Inzagi.

Ređina: Taibi, Đaketa, Ćirilo, Morabito, Stovini, Baronio, Ošadogan, Koca, Brevi, Kalon, Bogdani.

Peruđa

Peruđa: Macantini, Kalori, Milaneze, Materaci, Rapajić, Espozito, Bisoli, Olive, Tedesko, Alejničev, Amoruzo.

Juventus: Edvin van der Sar, Ferara, Montero, Pesoto, Julijano, Konte, Takinardi, Zidan, Davids, Inzagi, Del Pjero.

kisa

"Stara dama" je od prvog minuta krenula silovito. Ređale su se prilike Inzagija, Zidana i ostalih, međutim na poluvreme se otišlo bez golova. Tada je već kiša pošela da pada sve jače i jače i bilo je pitanje da li će se nastaviti utakmica. Na poluvremenu, čuveni Pjerliuđi Kolina izašao je sa kapitenima ekipa da utvrde da li teren ispunjava uslove za nastavak utakmice. Iako se videlo da je natopljen vodom i da se lopta teže kreće, utakmica se nastavila.

Nakon samo četiri minuta u drugom delu, te posle centaršuta sa leve strane, lopta se odbila na nekih trinaest metara od gola ka igraču Peruđe, Alesandro Kaloriju koji je preciznim šutem matirao Van der Sara i doneo veliku radost, kako svojim saigračima, tako i svima na "Olimpiku". Pokušao je Karlo Anćeloti i sa izmenama. Ušli su Darko Kovačević, Huan Esnajder i Đanluka Zambrota koji je uspeo da za samo sedam minuta zaradi isključenje, tačnije drugi žuti karton i ostavi svoje saigrače na cedilu 15-ak minuta pre kraja utakmice.

Iako je Juventus imao igrača manje na terenu, napadi crno'belih nisu prestajali, ali su puleni Karla Maconea odoleli i slavlje u Rimu je moglo da počne.

navijaci

Drugi "Skudeto" Lacija je osvojen pre svega zahvaljujući Sven Goran Eriksenu koji je uspeo da sve zvezde u ekipi sklopi u jednu savršenu celinu. Tim koji diše kao jedan. Uspeo je da zavede red, rad i disciplinu i svom predsedniku Serđu Kranjotiju donese toliko željenu titulu.

tabela 2000

Ono što je draž ove igre je to što je, u ovom slučaju Juventus, uglavnom bio vodeći tim lige, da bi na kraju titula pripala Laciju. Isto tako u sledećoj sezoni Juventus je svega nekoliko puta bio vodeći, a na kraju je osvojio "Skudeto".

Kažu ljudi: "Fudbal je najvažnija sporedna stvar na svetu". To je činjenica, a ono što se desilo u sezoni 1999/2000 je samo još jedan pokazatelj toga da je lopta okrugla i da te sreća ponekad pogleda, a nekad zaobiđe u širokom luku.