Ovo što su večeras uradili Nemci, mogla je još samo - Jugoslavija!

• 08. jul 2014.

• 23:08

Spektakularna igra Nemačke u prvom poluvremenu polufinala Svetskog prvenstva protiv Brazila, izazvala je brojna poređenja sa nekim sličnim podvizima iz prošlosti. Jedan podatak je nama posebno zanimljiv.

Naime, ''Panceri'' su večeras za nepunih pola sata uspeli da pet puta zatresu mrežu Brazilaca u prvom polufinalnom meču aktuelnog Mondijala, za vođstvo od 5:0.

Naravno, odmah se postavlja pitanje da li je i kome je tako nešto uspelo na dosadašnjim Svetskim prvenstvima.

A odgovor je - samo Jugoslavija, na Mondijalu 1974. godine u Zapadnoj Nemačkoj.

U pitanju je onaj čuveni meč protiv Zaira, koji je Jugoslavija dobila sa 9-0, a poput Nemaca večeras ''Plavi'' su posle prvih pola sata poveli sa nedostižnih 5-0.

Seriju golova započeo je Duško Bajević u osmom minutu, šest minuta kasnije Dragan Džajić je duplirao prednost, da bi u 18. već bilo 3-0, golom Ivice Šurjaka.

Četvrti gol postigao je Katalinski u 22. a za ''petardu'' se pobrinuo ponovo Bajević u 30. minutu meča.

Za razliku od Namačke večeras, naši su tada u prvom poluvremenu postigli i šesti gol, preko Bogićevića u 35. minutu, da bi u nastavku do devet brojali još Oblak u 61, Petković u 65 i još jednom Bajević, za het-trik u 81. minutu.

Nažalost, to je ''Plavima'' bila i jedina pobeda na ovom takmičenju koje su okončali u drugom krugu.

Naravno, mnogi će reći da se Brazil i Zair ne mogu porediti, ali kako večeras igra ekipa Felipea Skolarija...