Istorijska čitanka - Kako je prolazila Zvezda kada je jurila rezultat 2:3

četvrtak 24.08.2017.
13:46

Naš najveći klub je u prošlosti tri puta bio u identičnoj situaciji, u kakvoj je uoči večerašnjeg revanša sa Krasnodarom.

Epa/Koča Sulejmanović

Crvena zvezda čeka na plasman u grupnu fazu nekom takmičenja na međunarodnoj sceni punih deset godina. Večeras ima priliku da prekine taj dugo post i pokušaće pred armijom svojih navijača da se domogne grupne faze Lige Evrope prvi put od kad ovo takmičenje nosi taj naziv (2009).

Uslov svih uslova je pobeda - sa jednim golom razlike uz manje od dva primljena gola ili ubedljivija.

Poslednji put kada je imala isti izazov na evorosceni, Zvezda nije uspela da se plasira dalje.

Bilo je to 2001. godine protiv Arsenala iz Kijeva, u kupu UEFA, nakon eliminacje od Bajera iz Leverkuzena u plej-ofu za Ligu šampiona.

Crveno-beli su tada, iako veliki favoriti, poraženi u prpvom susretu u glavnom gradu u Ukrajine sa 3:2 (strelci sa Zvezdu bili su Mihajlo Pjanović i Milenko Aćimović) i u revanšu na svom stadionu nisu uspeli da anuliraju taj minus. Na 'Marakani' je bilo 0:0.

Fortuna tada zaista nije bila saveznik najtrofejnijeg srpskog kluba, tokom većeg dela te revanš utakmice igrale su se viktorije, šanse su se ređale kao na traci, pretili su Branko Jelić,  Mihajlo Pjanović, Mile Aćimović, Stevo Glogovac, Nenad Lalatović je pogodio prečku, u finišu je dobru priliku imao i Darko Spalević, ali bedem Ukrajinaca nije probijen.

Sličan scenario sa jednako lošim epilogom po Zvezdu viđen je ćetiri godine ranije u duelu prvog kola kupa UEFA protiv belgisjskog Žerminala iz Ekerena.

Zvezda je u prvoj utakmica izgubila u gostima sa 3:2 (golove za crveno bele tada su dali Perica Ognjenović i Dejan Stanković)  i na svom treenu pred 50 hiljada navijača nije uspela da prođe dalje. Pred krcatom 'Marakanom' bilo je razočaravajućih 1:1.

Goran Drulić je već u 18. minutu postigao vodeći gol i zvezda je imala rezultat koji je vodi dalje, ali je na kraju ponedo ulogu tragičara jer je dobio crveni karton u nastavku. Oba tima su veći deo drugog poluvremena igrala sa desetoricom, to je više prijalo Belgijancima, koji preko Tomaša Razdinskog uspevaju da poravnaju rezultat na 1:1, koji je ostao na snazi do kraja.

I tada je Zvezda opsedala gol protivnika u finišu, 'džoker' Dragan Mićić je pogodio statuvu, pred sam kraj i mlađani Dejan Stanković prečku iz slobodnjaka, nije se dalo, Ekeren je prošao dalje.

Jedini slučaj kada je Crvena zvezda uspela da nadomesti poraz od 2:3 na strani u revanšu pred svojom publikom zbio se 1971. godine protiv Karl Cajs Jene u 1/4 finalu Kupa evropskih šampiona.

Klub iz Istočne Nemačke je poražen u Beogradu sa ubedljivih 4:0. Zvezda je zablistala na svom bunjištu pred blizu 90 hiljada navijača, premda je igrala bez svog najboljeg igrača Dragana Džajića, koji je u prvoj utakmici dobio kontorvezan crveni karton. Strelci su bili Milovan Đorić iz penala i Zoran Filipović u prvom polivremenu, te Stevan Ostojić i Stanislav Karasi u nastavku.

Suma sumarum, uoči večeranjšeg duela sa Kranodarom na stadnionu 'Rajko Mitić', ostaje nam samo da poželimo da se ponovi Jena.