Dan kad je Gaza bacio magiju na 'Vembliju'

Autor: Boban Filipović
četvrtak 15.06.2017.
14:53

Pre tačno 21 godine, Pol Gaskojn je postigao jedan od najlepših golova u istoriji Evropskih prvenstava.

EPA/NTI/SHAUN FELLOWS

Tog 15. juna 1996. godine Engleska i Škotska su se sastale u okviru drugog kola grupne faze EP, a i jedni i drugi su jurili pobedu jer bi na taj način širom otvorili vrata 1/4 finala.

Englezi su u prvom kolu remizirali sa Švajcarcima (1:1), dok su Škoti odirgrali meč bez golova protiv Holandije.

Utakmicu na starom 'Vembliju' pratilo je blizu 80 hiljada gledalaca, igralo se muški, prštalo je na sve strane kako i dolikuje britanskom derbiju, u prvom poluvremenu nije bilo golova, ali posle nepunih deset minuta iger u nastavku Alan Širer je golom razgalio domaće navijače.

Škoti su odmah krenuli po izjednačenje, petnaestak minuta pre kraja imali priliku da se sa penala vrate u život, ali je Dejvid Siman ukrotio udarac Garija MekAlistera sa kreča.

Kazna je stigla espresno, bio je to mat u četiri poreza, a ekzekutor je bio Pol Gaskojn.

Posle Gazine majstorije (u prilogu) na semaforu je pisalo 2:0, što je bio i konačan rezultat utakmice.