Novak je u ponedeljak imao 1.915 bodova više od Mareja! Kako je Britanac uspeo da ga dostigne?

subota 05.11.2016.
10:33

Ovo uopšte nije bila mala prednost, bez obzira što je Novak branio titulu, pa mnogima nije jasno kako je Endi Marej uspeo da u Parizu dođe u situaciju da svrgne Đokovića sa vrha ATP liste.

Beta/AP Photo/Michel Euler

Kao što znate, turnir u Parizu je iz Masters serije, pobednik osvaja 1000 bodova, ili ih brani u Đokovićevom slučaju, dok finalisti pripada 600 bodova.

Nažalost, Novak je takmičenje završio već u četvrtfinalu, sinoć je, prvi put u karijeri, poražen od Marina Čilića u dva seta, rezultatom 6:4 i 7:6, pa je na ovogodišnjem tuirniru zaradio samo 180 bodova, ili u predvodu, izgubio 820, što je razlika do prošlogodišnje ''hiljadarke''.

Što se tiče Mareja, on je prošle godine igrao u finalu Pariza, izgubio je od Đokovića, pa ovoga puta brani pomenutih 600 poena koliko osvaja finalista.

Prema tome, ukoliko savlada Miloša Raonića i uđe u finale, on će te bodove odbraniti, odnosno neće ništa ni zaraditi, ni izgubiti na ATP listi.

Podsetimo, na najnovijoj ATP listi, objavljenoj u ponedeljak, Đoković je imao 12.900 bodova, a Marej 10.985. Razlika - čitavih 1.915 bodova!

Kada Novaku oduzmemo pomenutih 820 bodova, a pod pretpostavkom da Marej bude zaustavljen u finalu, naš teniser bi imao 12.080 bodova, a Marej bi ostao na 10.985.

Tu konačno dolazimo do odgovora kako je moguće da Mareju finale donosi prvo mesto na ATP listi!

Naime, u ponedeljak, 7. novembra, učesnicima prošlogodišnjeg završnog turnira u Londonu biće izbrisani poeni koje su osvojili na tom takmičenju.

Novak je bio pobednik i tog turnira, pa će se njemu u ponedeljak skinuti još 1.300 poena, dok je Marej u mnogo povoljnijoj poziciji, jer će izgubiti samo 200!

Prema tome, ako sada oduzmemo i ove poene, stanje na ATP listi bi bilo ovako (opet pod uslovom da Marej bude zaustavljen u finalu):

Novak Đoković 10.780
Endi Marej 10.785!

Dakle, Britanac bi plasmanom u finale nadmašio Đokovića za samo pet bodova!

Naravno, sada je Marej veliki favorit za osvajanje ovog turnira, pogotovo ako imamo u vidu njegovu sjajnu formu u drugom delu sezone, pa ukoliko bi trijumfovao u Parizu, dobio bi još 400 bodova i prva dva mesta bi u ponedeljak izgledala ovako:

1. Endi Marej 11.185
2. Novak Đoković 10.780

Ali, hajde da verujemo da Miloš Raonić danas od 16:30h može da napravi iznenađenje. U tom slučaju, Novak bi ostao na prvom mestu.

Napred, Mišo, i Srbija je danas uz tebe!