Lukaku i Vitsel oživeli Belgiju

Autor: Boban Filipović
subota 18.06.2016.
16:51

'Crveni Đavoli' su ubedljivo slavili protiv Republike Irske rezultatom 3:0, popravili utisak nakon poraza od Italije iz prvog kola i tako napravili veliki korak ka plasmanu u 1/8 finala Evropskog prvenstva.

Beta/AP Photo/Hassan Ammar

Belgija je od samog starta utakmice krenula u opsadu irskog gola, ali prave šanse nije bilo sve do polovine prvog poluvremena kada je Eden Azar tukao preko kola iz izgledne pozicije.

Vilmotsov tim je nastavio sa napadima, Kararsko je postigao gol, koji nije priznat zbog ofsajda, Rendolfa su pokušali da ugroze Menije i Aldervirld, ali je rezultat prilikom odlaska na odmor bio onaj najnepopularniji - 0:0.

Međutim, samo što je počelo drugo poluveme Belgija je povela.

Sevnula je strašna kontra, sve je počelo od 'čišćenja' Vermalena pred svojim golom, lopta je došla do Romelua Lukakua, on ju je prosledio do De Brujnea koji je probio po levom krilu, pravovremeno je vratio robusnom napadaču koji šalje neodbranjiv udarac sa ivice šesnaesterca.

Deset minuta nakon vodećeg gola Mark Vilmots je bio prinuđen da izvrši izmenu, Musa Dembele se povredio, a umesto njega u igru ušao Rađa Naingolan.

Repiblika Irska je zaigrala dosta bolje i angažovanije nakon primljenog gola, dva minuta kasnije oštećena za nedosuđen penal, ali na isteku sata igre 'Crveni đavoli' su duplirali prednost.

Aksel Vitsel je glavom zatresao mrežu Rendolfa nakon centaršuta Menijea s desnog boka iz akcije koja je dugo trajala i tako postigao svoj prvi gol u dresu reprezentacije.

O'Nil je pokušao da trgne svoju ekipu uvođenjem MekKartija umesto MekKlina koji se požalio na bolove, a Vilmots je uneo svežinu u svoje redove kada je u igru ubacio Mertensa umesto Karaska.

U 71. minutu meča otklonjene su sve dileme, Romelu Lukaku je postigao svoj drugi gol na utakmici na asistenciju Azara je uspešno krunisao još jednu kontru i tako postao prvi Belgijanac koji je dva puta zatresao mrežu na jednoj utakmici na Evropskim prvenstvima. Dobio je ovacije sa tribina nekoliko minuta kasnije kada je izašao sa terena, a umesto njega ušao Benteke.

Finiš je protekao u jalovoj inicijativi Iraca, ulazak MekGidija i Robija Kina nije doneo značajan boljitak u njihovoj igri, pa je ostalo 3:0.

Nakon drugog kola u grupi E poznato je da će Italija završiti na prvom mestu jer ima maksimalnih 6 bodova, Belgija je na drugom mestu sa 3 boda i biće joj dovoljan i bod protiv Švedske za 1/8 finala, dok Republika Irska i Švedska moraju da pobede u poslednjem kolu ukoliko žele da ostanu u Francuskoj.