LŠ - Zenit piše istoriju, BATE iz jednog šuta do boda!

utorak 24.11.2015.
19:55

Prve dve utakmice 5. kola grupne faze Lige šampiona odigrane su u Borisovu i Sankt Petersburgu gde su timovi sa istoka kontinenta uspeli da zaustave i odole predstavnike "Liga petice".

Beta/AP Photo/SergeiGrits

Zbog razlike u vremenskim zonama dve utakmice 5. kola grupne faze Lige šampiona odigrane su u terminu od 18 časova. Mečevi su igrani na "Borisov Areni" i "Petrovski stadionu" gde su gostovale ekipe Bajer Leverkuzena i Valensije.

U okviru grupe "E" BATE Borisov je ugostio Bajer Leverkuzen a konačan rezultat utakmice 1:1 (1:0) ostavio je otvorenim pitanje plasmana u plej-of sa druge pozicije na tabeli pošto prvu neprikosnoveno drži Barselona.

Domaćin je poveo golom Mihaila Gordejčuka već posle 68 sekundi igre što je najbrži pogodak u tekućoj sezoni Lige šampiona.

Vođstvu domaćih kumovao je golman Bajer Leverkuzena Bernd Lendo kojem je lopta prošla kroz ruke i noge u pomenutoj situaciji.

Nakon vodećeg pogotka šampion Belorusije zauzima gard i takvim pristupom uspeva da zadrži prednost do odlaska na odmor iako je Ćićarito Ernandez imao fantastičnu priliku za izjednačenje u 45. minutu prvog poluvremena.

Nepuna dva minuta igre u drugom poluvremenu bila su dovoljna gostima da prvi put zaprete golmanu BATE Borisova i nagoveste kakva će se utakmica gledati u nastavku meča.

"Farmaceuti" su držali pod opsadom gol domaće ekipe a izjednačujući pogodak postignut je uz mnogo sreće jer Admir Mehmedi nije imao nameru da šutira u okvir gola već da uposli jednog osvojih saigrača na drugoj stativi.

Domaći ni nakon primljenog gola nisu menjali svoju postavku igre pa su tako samo na momente prelazili na protivničku polovinu kada bi fudbaleri Bajera pogrešili i izgubili loptu.

Uprkos mnogo većoj želji Bajer nije uspeo da stigne do sva tri boda na "Borisov Areni" usled čega je doveo u pitanje plasman u plej-of fazu Lige šampiona.

Grupa E:
1. Barselona 4 3 1 0 8:2 (+6) 10
2. Bajer Leverkuzen 5 1 2 2 12:11 (+1) 5
3. Roma 4 1 2 1 10:10 (-) 5
4. BATE Borisov 5 1 1 3 5:12 (-7) 4

U grupi "H" stvari su u velikoj meri bile poznate i pre večerašnjeg duela Zenita i Valensije, premda je za španski tim duel u Sankt Petersburgu imao mnogo veći značaj.

Zenit je i pored obezbeđenog plasmana u narednu rundu takmičenja slavio rezultatom 2:0 (1:0) čime je nastavio da piše istoriju ruskog fudbala u Ligi šampiona.

Klub sa zapada Ruske Federacije ostvario je nešto što nije uspelo nijednom drugom predstavniku te zemlje u Ligi šampiona. Sa pet vezanih pobeda u grupnoj fazi LŠ Zenit je postao jedini ruski klub kojem je to pošlo za rukom.

Golove za trijumf Zenita nad Valensijom postigli su Oleg Šatov i Artem Dzjuba, a gosti su u poslednjih deset minuta imali i igrača manje usled isključenja Rubena Veca.